Aktiebolag Kumla
Cederlind Mark och Schakt AB
11 sökningar
1,3 mkr
+12,2 %18,5 %
+16,5 p.e.34,2 %
+14,2 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 325 | 1 181 | 846 |
| Rörelseresultat | 245 | 24 | 91 |
| Årets resultat | 150 | 3 | 69 |
| Eget kapital | 246 | 97 | 94 |
| Balansomslutning | 719 | 485 | 579 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 325 | 1 181 | 846 |
| Personalkostnader | 405 | 670 | 422 |
| Av- och nedskrivningar | 73 | 73 | 12 |
| Övriga externa kostnader | 285 | 251 | 149 |
| Övriga rörelseposter, netto | −317 | −163 | −172 |
| Rörelseresultat | 245 | 24 | 91 |
| Räntekostnader | 57 | 21 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 189 | 3 | 87 |
| Skatt | 39 | 1 | 18 |
| Årets resultat | 150 | 3 | 69 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 206 | 279 | 352 |
| Kortfristiga fordringar | 497 | 191 | 179 |
| Kassa och bank | 16 | 15 | 48 |
| Omsättningstillgångar | 513 | 206 | 227 |
| Summa tillgångar | 719 | 485 | 579 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 71 | 69 | 0 |
| Eget kapital | 246 | 97 | 94 |
| Justerat eget kapital | 246 | 97 | 94 |
| Långfristiga skulder | 260 | 270 | 345 |
| Kortfristiga skulder | 213 | 118 | 140 |
| Summa eget kapital och skulder | 719 | 485 | 579 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 9 488 granskade bolag ligger Cederlind Mark och Schakt AB strax under mitten räknat på omsättning, med 1,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 18,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 34,2 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 12 procent. Bolaget hör hemma i Kumla.
Bolaget skall bedriva verksamhet inom mark och schaktarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Victor Cederlind (f. 1993) Styrelseledamot
- Tony Cederlind (f. 1965) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-03-27 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Södra lillåstrand 34, 703 64, Örebro Besök: Södra Lillåstrand 34, Örebro |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |