Aktiebolag Mullsjö
Cecilias Bakficka AB
45 sökningar
Hitta dina nästa kunder bland Sveriges alla företag →
Omsättning 2024
16 tkr
+700,0 %Rörelsemarginal
-581,3 %
Soliditet
99,4 %
−0,6 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 16 | 2 | 2 | 2 | 17 |
| Rörelseresultat | −93 | −147 | −68 | −314 | −356 |
| Årets resultat | 140 | 33 | 62 | −161 | −196 |
| Eget kapital | 6 070 | 6 905 | 6 873 | 6 811 | 6 972 |
| Balansomslutning | 6 265 | 6 906 | 6 874 | 6 820 | 7 018 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 16 | 2 | 2 | 2 | 17 |
| Personalkostnader | 0 | 3 | 4 | 10 | 1 |
| Av- och nedskrivningar | 74 | 75 | 3 | 3 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 35 | 70 | 57 | 299 | 366 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −1 | −6 | −4 | −3 |
| Rörelseresultat | −93 | −147 | −68 | −314 | −356 |
| Ränteintäkter | 235 | 0 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 140 | 33 | 62 | −161 | −196 |
| Årets resultat | 140 | 33 | 62 | −161 | −196 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 978 | 5 052 | 4 756 | 4 214 | 4 215 |
| Kortfristiga fordringar | 1 151 | 917 | 508 | 988 | 2 104 |
| Kassa och bank | 136 | 937 | 1 610 | 1 618 | 699 |
| Omsättningstillgångar | 1 287 | 1 854 | 2 118 | 2 608 | 2 803 |
| Summa tillgångar | 6 265 | 6 906 | 6 874 | 6 820 | 7 018 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 5 880 | 6 822 | 6 761 | 6 922 | 7 118 |
| Eget kapital | 6 070 | 6 905 | 6 873 | 6 811 | 6 972 |
| Justerat eget kapital | 6 225 | 6 905 | 6 873 | 6 811 | 6 972 |
| Obeskattade reserver | 195 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 1 | 1 | 9 | 46 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 265 | 6 906 | 6 874 | 6 820 | 7 018 |
Verksamhet
Cecilias Bakficka AB omsatte 16 tusen kronor räkenskapsåret 2024, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 505 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -581,3 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 99,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 700 procent. Sätet finns i Mullsjö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska bedriva fastighetsförvaltning av egna eller andras fastigheter, teknisk konsultverksamhet, diverse övrig utbildning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Cecilia Thafvelin (f. 1957) Styrelseledamot
- Björn Nilsson Thafvelin (f. 1955) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-11-02 |
|---|---|
| Bransch | Cateringverksamhet vid enskilda evenemang (SNI 56210) |
| Adress | Tunarps kvarn 1, 565 94, Sandhem Besök: Tunarps Kvarn 1, Sandhem |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |