Aktiebolag Österåker
CCC Solutions AB
55 sökningar
Omsättning 2025
12,8 mkr
+158,5 %Rörelsemarginal
1,0 %
−11,7 p.e.Soliditet
7,8 %
−4,8 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 12 811 | 4 956 | 5 414 | 3 303 | 4 139 | 4 479 | 6 663 | 8 039 |
| Rörelseresultat | 122 | 627 | 157 | −233 | −525 | −1 374 | −75 | 1 842 |
| Årets resultat | 85 | 465 | 45 | −258 | −544 | −621 | 53 | 1 067 |
| Eget kapital | 222 | 337 | −127 | −173 | 86 | 629 | 1 401 | 1 748 |
| Balansomslutning | 2 833 | 2 665 | 1 656 | 1 382 | 2 388 | 2 425 | 4 392 | 5 416 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 811 | 4 956 | 5 414 | 3 303 | 4 139 | 4 479 | 6 663 | 8 039 |
| Personalkostnader | 1 137 | 878 | 881 | 832 | 614 | 1 006 | 955 | 1 118 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 148 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 642 | 400 | 480 | 422 | 298 | 359 | 583 | 511 |
| Övriga rörelseposter, netto | −10 910 | −3 051 | −3 896 | −2 282 | −3 752 | −4 488 | −5 052 | −4 568 |
| Rörelseresultat | 122 | 627 | 157 | −233 | −525 | −1 374 | −75 | 1 842 |
| Ränteintäkter | 2 | 2 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 39 | 164 | 114 | 25 | 29 | 18 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 85 | 465 | 45 | −258 | −544 | −1 392 | −76 | 1 841 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 771 | 150 | −467 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 | 308 |
| Årets resultat | 85 | 465 | 45 | −258 | −544 | −621 | 53 | 1 067 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 695 | 818 | 997 | 1 006 | 948 | 701 | 1 206 | 217 |
| Kortfristiga fordringar | 703 | 1 267 | 649 | 376 | 638 | 1 288 | 3 022 | 2 787 |
| Kassa och bank | 1 435 | 580 | 10 | 0 | 802 | 356 | 113 | 2 412 |
| Omsättningstillgångar | 2 833 | 2 665 | 1 656 | 1 382 | 2 388 | 2 425 | 4 392 | 5 416 |
| Summa tillgångar | 2 833 | 2 665 | 1 656 | 1 382 | 2 388 | 2 425 | 4 392 | 5 416 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 87 | −178 | −222 | 35 | 580 | 1 200 | 1 298 | 631 |
| Eget kapital | 222 | 337 | −127 | −173 | 86 | 629 | 1 401 | 1 748 |
| Justerat eget kapital | 222 | 337 | −127 | −173 | 86 | 629 | 2 013 | 2 479 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 771 | 921 |
| Långfristiga skulder | 0 | 451 | 804 | 73 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 611 | 1 877 | 979 | 1 482 | 2 302 | 1 796 | 2 220 | 2 747 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 833 | 2 665 | 1 656 | 1 382 | 2 388 | 2 425 | 4 392 | 5 416 |
| Ställda säkerheter | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 783 granskade bolag ligger CCC Solutions AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 12,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 1,0 procent, och soliditeten var låg — 7,8 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 158 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Österåker.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska handha distribution och handel med elektronik och PC-komponenter, bedriva inköpstjänster för elektronikindustrin, konsultuppdrag i anslutning därtill och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Henry Laine (f. 1967) Verkställande direktör
Styrelse
- Henry Laine (f. 1967) Styrelseledamot
- Osmi Laine (f. 1957) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Richard Lindberg (f. 1974) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-11-19 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med elektronikkomponenter (SNI 46502) |
| Adress | Smedkalles väg 15, 184 38, Åkersberga Besök: Smedkalles Väg 15, Åkersberga |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |