Aktiebolag Norrköping
ccbay AB
60 sökningar
Omsättning 2025
130 tkr
+10,2 %Rörelsemarginal
30,8 %
−21,8 p.e.Soliditet
64,9 %
+32,0 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 130 | 118 | 105 | 106 | 143 | 274 | 1 085 | 806 |
| Rörelseresultat | 40 | 62 | −80 | −165 | −299 | −126 | 585 | 491 |
| Årets resultat | 40 | 46 | −78 | −165 | −273 | −8 | 495 | 392 |
| Eget kapital | 159 | 119 | 73 | 151 | 315 | 588 | 923 | 608 |
| Balansomslutning | 245 | 362 | 450 | 861 | 1 102 | 1 461 | 1 961 | 898 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 130 | 118 | 105 | 106 | 143 | 274 | 1 085 | 806 |
| Personalkostnader | 3 | 1 | 4 | 12 | 9 | 15 | 8 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 75 | 125 | 125 | 125 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 87 | 54 | 180 | 183 | 308 | 263 | 368 | 315 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −1 | −1 | −1 | — | 3 | — | — |
| Rörelseresultat | 40 | 62 | −80 | −165 | −299 | −126 | 585 | 491 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 16 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 40 | 46 | −78 | −165 | −298 | −130 | 587 | 491 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 25 | 122 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 93 | 99 |
| Årets resultat | 40 | 46 | −78 | −165 | −273 | −8 | 495 | 392 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 60 | 360 | 435 | 585 | 710 | 85 |
| Varulager | 61 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 0 | 13 | 144 | 131 | 99 | 2 | 0 |
| Kassa och bank | 183 | 362 | 377 | 357 | 536 | 777 | 1 249 | 813 |
| Omsättningstillgångar | 245 | 362 | 390 | 501 | 667 | 876 | 1 251 | 813 |
| Summa tillgångar | 245 | 362 | 450 | 861 | 1 102 | 1 461 | 1 961 | 898 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 69 | 23 | 101 | 266 | 538 | 546 | 378 | 166 |
| Eget kapital | 159 | 119 | 73 | 151 | 315 | 588 | 923 | 608 |
| Justerat eget kapital | 159 | 119 | 73 | 151 | 315 | 608 | 923 | 608 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 25 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 86 | 243 | 377 | 710 | 787 | 848 | 1 038 | 290 |
| Summa eget kapital och skulder | 245 | 362 | 450 | 861 | 1 102 | 1 461 | 1 961 | 898 |
Verksamhet
Mätt mot de 19 615 bolag som granskas inom samma bransch hamnar ccbay AB strax under mitten sett till omsättning, med 130 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 30,8 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 64,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 10 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Norrköping.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Mjukvaruutveckling, Uthyrning mjukvara, Import av bilar, motorcyklar samt båtar och hemelektronik, Värdepappershandel, Fastighetsförvaltning
Styrelse & ledning
Styrelse
- Sten Erik Ersson Caap (f. 1953) Styrelseledamot
- Gisela Fagerstedt Caap (f. 1964) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-12-03 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Bråviksvägen 51, 603 65, Norrköping Besök: Bråviksvägen 51, Norrköping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |