Aktiebolag Kungälv
CC Civil Constructions AB
656 sökningar
Omsättning 2025
14,2 mkr
+51,7 %Rörelsemarginal
1,8 %
+29,5 p.e.Soliditet
87,9 %
+7,0 p.e.Anställda
7
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 14 231 | 9 379 | 14 815 | 20 558 | 19 780 | 17 488 | 8 911 | 7 793 |
| Rörelseresultat | 256 | −2 596 | 1 568 | 4 133 | 4 253 | 3 509 | −423 | −618 |
| Årets resultat | 775 | 1 616 | 2 701 | 1 063 | 3 407 | 2 414 | 176 | 262 |
| Eget kapital | 19 888 | 22 913 | 21 297 | 21 096 | 21 034 | 19 127 | 18 113 | 18 937 |
| Balansomslutning | 22 624 | 28 306 | 30 832 | 31 233 | 29 057 | 25 467 | 22 045 | 24 711 |
| Anställda | 7 | 7 | 8 | 8 | 9 | 8 | 7 | 7 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09 | 2018-09 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 231 | 9 379 | 14 815 | 20 558 | 19 780 | 17 488 | 8 911 | 7 793 |
| Personalkostnader | 5 118 | 4 656 | 5 286 | 4 938 | 5 274 | 4 521 | 4 025 | 3 396 |
| Av- och nedskrivningar | 663 | 834 | 897 | 858 | 759 | 595 | 625 | 671 |
| Övriga externa kostnader | 1 907 | 2 062 | 2 340 | 2 965 | 2 251 | 2 350 | 2 257 | 2 164 |
| Övriga rörelseposter, netto | −6 287 | −4 423 | −4 724 | −7 664 | −7 243 | −6 513 | −2 427 | −2 180 |
| Rörelseresultat | 256 | −2 596 | 1 568 | 4 133 | 4 253 | 3 509 | −423 | −618 |
| Ränteintäkter | 326 | 1 968 | 214 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 450 | 16 | 21 | 26 | 15 | 18 | 8 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | 131 | −644 | 2 953 | 2 526 | 5 723 | 3 892 | −423 | −314 |
| Bokslutsdispositioner | 1 000 | 2 395 | 130 | −605 | −1 600 | −860 | 800 | 705 |
| Skatt | 357 | 135 | 383 | 858 | 716 | 617 | 201 | 130 |
| Årets resultat | 775 | 1 616 | 2 701 | 1 063 | 3 407 | 2 414 | 176 | 262 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09 | 2018-09 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 261 | 4 924 | 5 758 | 6 539 | 6 075 | 3 372 | 2 964 | 2 071 |
| Varulager | 297 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 9 509 | 11 645 | 9 675 | 11 173 | 6 952 | 10 738 | 7 649 | 6 543 |
| Kassa och bank | 1 355 | 1 891 | 2 350 | 595 | 1 219 | 1 213 | 806 | 620 |
| Omsättningstillgångar | 18 363 | 23 382 | 25 074 | 24 694 | 22 982 | 22 095 | 19 081 | 22 639 |
| Summa tillgångar | 22 624 | 28 306 | 30 832 | 31 233 | 29 057 | 25 467 | 22 045 | 24 711 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 19 013 | 21 197 | 18 496 | 19 933 | 17 527 | 16 613 | 17 837 | 18 575 |
| Eget kapital | 19 888 | 22 913 | 21 297 | 21 096 | 21 034 | 19 127 | 18 113 | 18 937 |
| Justerat eget kapital | 20 682 | 24 501 | 24 787 | 24 689 | 24 146 | 20 969 | 19 272 | 20 731 |
| Obeskattade reserver | 1 000 | 2 000 | 4 395 | 4 525 | 3 920 | 2 320 | 1 460 | 2 260 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 144 | 288 | 432 | 564 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 736 | 3 393 | 5 140 | 5 468 | 3 815 | 3 588 | 1 908 | 3 514 |
| Summa eget kapital och skulder | 22 624 | 28 306 | 30 832 | 31 233 | 29 057 | 25 467 | 22 045 | 24 711 |
Verksamhet
Mätt mot de 9 487 bolag som granskas inom samma bransch hamnar CC Civil Constructions AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 14,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 1,8 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 87,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 52 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 7 personer, med säte i Kungälv.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva entreprenadverksamhet inom bygg- och anläggning, teknisk konsultation inom bygg- och anläggnings- teknik samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Karl Gustav Petersson (f. 1977) Styrelseledamot
- Anna Petersson (f. 1980) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Stellan Jeanson (f. 1959) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-01-29 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Norrmannebo 620, 442 92, Romelanda Besök: Norrmannebo 620, Romelanda |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |