Aktiebolag Täby
CAVOUR AB
108 sökningar
Omsättning 2025
112 tkr
Rörelsemarginal
71,4 %
Soliditet
97,4 %
+3,9 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 112 | 3 | 0 | 0 | 196 |
| Rörelseresultat | 80 | −45 | −60 | −42 | 109 |
| Årets resultat | 80 | −45 | −60 | −42 | 87 |
| Eget kapital | 152 | 72 | 117 | 177 | 249 |
| Balansomslutning | 156 | 77 | 122 | 182 | 337 |
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 112 | 3 | 0 | 0 | 196 |
| Personalkostnader | 5 | 14 | 13 | 12 | 12 |
| Övriga externa kostnader | 27 | 35 | 47 | 30 | 75 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 1 | — | — | — |
| Rörelseresultat | 80 | −45 | −60 | −42 | 109 |
| Resultat efter finansiella poster | 80 | −45 | −60 | −42 | 109 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 23 |
| Årets resultat | 80 | −45 | −60 | −42 | 87 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 23 | 23 | 23 | 18 | 247 |
| Kassa och bank | 133 | 54 | 99 | 164 | 90 |
| Omsättningstillgångar | 156 | 77 | 122 | 182 | 337 |
| Summa tillgångar | 156 | 77 | 122 | 182 | 337 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −28 | 17 | 77 | 119 | 62 |
| Eget kapital | 152 | 72 | 117 | 177 | 249 |
| Justerat eget kapital | 152 | 72 | 117 | 177 | 249 |
| Kortfristiga skulder | 4 | 5 | 5 | 5 | 88 |
| Summa eget kapital och skulder | 156 | 77 | 122 | 182 | 337 |
Verksamhet
CAVOUR AB omsatte 112 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 71,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 97,4 procent får betecknas som hög. Bolaget hör hemma i Täby.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets skall bedriva konsultverksamhet och försäljning av dator och IT relaterade produkter, handel med värdepapper, äga och för- valta detsamma samt idka därmed förenling verksamnet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Monica Eriksson (f. 1969) Styrelseledamot
- Johnny Eriksson (f. 1970) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2003-12-19 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Havrevägen 3, 187 69, Täby Besök: Havrevägen 3, Täby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |