Aktiebolag Linköping
Cavarosa AB
45 sökningar
Omsättning 2024
299 tkr
−32,5 %Rörelsemarginal
-135,5 %
Soliditet
98,2 %
+4,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 299 | 443 | 763 | 928 | 1 022 | 1 259 | 952 |
| Rörelseresultat | −405 | −15 | 3 | −24 | 155 | −194 | −342 |
| Årets resultat | −314 | −17 | 16 | 68 | 214 | 90 | −23 |
| Eget kapital | 536 | 841 | 857 | 841 | 772 | 559 | 469 |
| Balansomslutning | 546 | 893 | 946 | 1 064 | 1 155 | 1 345 | 1 041 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 299 | 443 | 763 | 928 | 1 022 | 1 259 | 952 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 405 | 65 | 65 | 65 | 65 | 65 | 65 |
| Övriga externa kostnader | 205 | 231 | 418 | 488 | 481 | 934 | 413 |
| Övriga rörelseposter, netto | −94 | −162 | −277 | −399 | −321 | −453 | −816 |
| Rörelseresultat | −405 | −15 | 3 | −24 | 155 | −194 | −342 |
| Ränteintäkter | 1 | 2 | 1 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 3 | 5 | 4 | 11 | 18 | 18 |
| Resultat efter finansiella poster | −406 | −17 | −1 | −25 | 144 | −212 | −361 |
| Bokslutsdispositioner | 30 | 0 | 29 | 0 | −30 | −29 | 55 |
| Koncernbidrag | 62 | 0 | 0 | 117 | 158 | 350 | 283 |
| Skatt | 0 | 0 | 12 | 24 | 58 | 19 | 0 |
| Årets resultat | −314 | −17 | 16 | 68 | 214 | 90 | −23 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 113 | 519 | 584 | 650 | 715 | 780 | 846 |
| Varulager | 31 | 27 | 37 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 287 | 281 | 282 | 378 | 346 | 485 | 157 |
| Kassa och bank | 115 | 66 | 43 | 36 | 94 | 79 | 38 |
| Omsättningstillgångar | 432 | 374 | 362 | 415 | 440 | 564 | 195 |
| Summa tillgångar | 546 | 893 | 946 | 1 064 | 1 155 | 1 345 | 1 041 |
| Aktiekapital | 53 | 53 | 53 | 53 | 52 | 53 | 53 |
| Balanserat resultat | 797 | 805 | 788 | 720 | 506 | 416 | 439 |
| Eget kapital | 536 | 841 | 857 | 841 | 772 | 559 | 469 |
| Justerat eget kapital | 536 | 865 | 881 | 888 | 819 | 582 | 469 |
| Obeskattade reserver | 0 | 30 | 30 | 59 | 59 | 29 | 0 |
| Långfristiga skulder | 7 | 7 | 44 | 39 | 220 | 756 | 568 |
| Kortfristiga skulder | 3 | 15 | 15 | 125 | 104 | 1 | 4 |
| Summa eget kapital och skulder | 546 | 893 | 946 | 1 064 | 1 155 | 1 345 | 1 041 |
Verksamhet
Mätt mot de 691 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Cavarosa AB strax under mitten sett till omsättning, med 299 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -135,5 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 98,2 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 33 procent. Sätet finns i Linköping.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Vinkällare uthyrningsverksamhet Vinprovning Event Reseverksamhet Vinbar nyhetsbrev
Styrelse & ledning
Styrelse
- Peter Falk (f. 1963) Ordförande, Styrelseledamot
- Anders Ekdahl (f. 1952) Styrelseledamot
- Peter Lannesand (f. 1964) Styrelseledamot
- Urban Karlsson (f. 1966) Styrelsesuppleant
Koncern
| Koncernmoder | Cavarosa AB (559047-7864) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-01-19 |
|---|---|
| Bransch | Cateringverksamhet vid enskilda evenemang (SNI 56210) |
| Adress | Hamngatan 15, 582 26, Linköping Besök: Hamngatan 15, Linköping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |