Aktiebolag Västerås
Cavallin Consulting AB
19 sökningar
Omsättning 2025
2,1 mkr
+0,3 %Rörelsemarginal
26,2 %
−12,4 p.e.Soliditet
89,3 %
+13,2 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 111 | 2 104 | 1 066 |
| Rörelseresultat | 553 | 813 | 663 |
| Årets resultat | 442 | 655 | 528 |
| Eget kapital | 1 147 | 1 003 | 553 |
| Balansomslutning | 1 285 | 1 318 | 692 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 111 | 2 104 | 1 066 |
| Personalkostnader | 878 | 825 | 330 |
| Av- och nedskrivningar | 32 | 15 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 436 | 449 | 62 |
| Övriga rörelseposter, netto | −212 | — | −11 |
| Rörelseresultat | 553 | 813 | 663 |
| Ränteintäkter | 8 | 13 | 2 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 560 | 826 | 665 |
| Skatt | 117 | 171 | 137 |
| Årets resultat | 442 | 655 | 528 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 115 | 59 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 342 | 711 | 427 |
| Kassa och bank | 828 | 548 | 265 |
| Omsättningstillgångar | 1 170 | 1 259 | 692 |
| Summa tillgångar | 1 285 | 1 318 | 692 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 680 | 323 | 0 |
| Eget kapital | 1 147 | 1 003 | 553 |
| Justerat eget kapital | 1 147 | 1 003 | 553 |
| Kortfristiga skulder | 138 | 315 | 139 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 285 | 1 318 | 692 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 11 738 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Cavallin Consulting AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 2,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 26,2 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 89,3 procent får betecknas som hög. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Konsulttjänst inom mark och anläggning.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Kristoffer Cavallin (f. 1983) Styrelseledamot
- Joakim Eriksson (f. 1994) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Annika Margareta Eriksson (f. 1960) Extern firmatecknare
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-02-28 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121) |
| Adress | Rytterne Lundby Gård 2, 725 92, Västerås Besök: Rytterne Lundby Gård 2, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |