Aktiebolag Stockholm
Cataegis Pictures AB
132 sökningar
Omsättning 2025
1,4 mkr
+70,4 %Rörelsemarginal
40,8 %
+56,2 p.e.Soliditet
45,9 %
+10,6 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 447 | 849 | 1 100 | 833 | 1 158 | 1 340 | 852 | 641 |
| Rörelseresultat | 591 | −130 | 91 | −125 | 57 | 529 | 158 | 21 |
| Årets resultat | 401 | −130 | 79 | −65 | 31 | 436 | 125 | 19 |
| Eget kapital | 340 | 53 | 219 | 240 | 455 | 749 | 313 | 188 |
| Balansomslutning | 741 | 150 | 430 | 388 | 743 | 877 | 341 | 327 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 447 | 849 | 1 100 | 833 | 1 158 | 1 340 | 852 | 641 |
| Personalkostnader | 676 | 707 | 711 | 740 | 720 | 589 | 518 | 357 |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 37 | 34 | 42 | 60 | 28 | 10 | 10 |
| Övriga externa kostnader | 161 | 210 | 240 | 137 | 191 | 184 | 148 | 167 |
| Övriga rörelseposter, netto | −11 | −25 | −24 | −39 | −130 | −10 | −18 | −86 |
| Rörelseresultat | 591 | −130 | 91 | −125 | 57 | 529 | 158 | 21 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 17 | 34 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 591 | −130 | 90 | −126 | 56 | 512 | 125 | 19 |
| Bokslutsdispositioner | −118 | 0 | 0 | 61 | −15 | −46 | 0 | 0 |
| Skatt | 73 | 0 | 11 | 0 | 10 | 30 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 401 | −130 | 79 | −65 | 31 | 436 | 125 | 19 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 19 | 27 | 64 | 98 | 141 | 66 | 44 | 54 |
| Kortfristiga fordringar | 62 | 68 | 266 | 150 | 315 | 164 | 126 | 163 |
| Kassa och bank | 660 | 55 | 100 | 140 | 288 | 647 | 170 | 110 |
| Omsättningstillgångar | 722 | 123 | 366 | 290 | 603 | 811 | 297 | 273 |
| Summa tillgångar | 741 | 150 | 430 | 388 | 743 | 877 | 341 | 327 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −66 | 102 | 122 | 337 | 631 | 195 | 70 | 51 |
| Eget kapital | 340 | 53 | 219 | 240 | 455 | 749 | 313 | 188 |
| Justerat eget kapital | 434 | 53 | 219 | 240 | 503 | 786 | 313 | 188 |
| Obeskattade reserver | 118 | 0 | 0 | 0 | 61 | 46 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 283 | 97 | 211 | 148 | 227 | 82 | 28 | 139 |
| Summa eget kapital och skulder | 741 | 150 | 430 | 388 | 743 | 877 | 341 | 327 |
Verksamhet
Mätt mot de 4 408 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Cataegis Pictures AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 1,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 40,8 procent, och soliditeten var god — 45,9 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 70 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva film- och mediaproduktion, försäljning och uthyrning av framtagna film- och mediaproduktioner, utbildning inom verksamhetsområdet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Peter Lindmark (f. 1967) Styrelseledamot
- Katja Juras (f. 1976) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2002-11-01 |
|---|---|
| Bransch | Produktion av film, video och tv-program (SNI 59110) |
| Adress | Grev Magnigatan 9, 114 55, Stockholm Besök: Grev Magnigatan 9, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 073-9964703 |