Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Cashew Chicken AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Cashew Chicken AB ökade omsättningen med 2 procent senaste året. Medianen bland branschens 5 658 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 17,7 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Soliditeten ligger på 78,4 procent — branschens median är 49,0 procent.
Bolaget har 24 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Restaurangverksamhet
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +2,2 % | 3 037 | 5 658 | 46 % |
| Rörelsemarginal | 17,7 % | 668 | 5 655 | 88 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,6 % | 3 465 | 5 658 | 39 % |
| Soliditet | 78,4 % | 623 | 5 645 | 89 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 365 tkr | 2 456 | 5 658 | 57 % |
| Rörelseresultat per anställd | 241 tkr | 828 | 5 658 | 85 % |
| Nettoomsättning | 32 752 tkr | 349 | 5 658 | 94 % |
| Rörelseresultat | 5 783 tkr | 177 | 5 658 | 97 % |
| Antal anställda | 24 | 309 | 5 658 | 95 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +2,2 % | 13 240 | 24 743 | 46 % |
| Rörelsemarginal | 17,7 % | 3 489 | 24 710 | 86 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,6 % | 12 917 | 24 752 | 48 % |
| Soliditet | 78,4 % | 2 329 | 24 704 | 91 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 365 tkr | 17 378 | 24 753 | 30 % |
| Rörelseresultat per anställd | 241 tkr | 7 211 | 24 753 | 71 % |
| Nettoomsättning | 32 752 tkr | 8 693 | 24 753 | 65 % |
| Rörelseresultat | 5 783 tkr | 4 204 | 24 753 | 83 % |
| Antal anställda | 24 | 5 121 | 24 753 | 79 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +2,2 % | 46 281 | 87 562 | 47 % |
| Rörelsemarginal | 17,7 % | 11 389 | 87 475 | 87 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,6 % | 43 981 | 87 581 | 50 % |
| Soliditet | 78,4 % | 7 833 | 87 381 | 91 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 365 tkr | 62 877 | 87 582 | 28 % |
| Rörelseresultat per anställd | 241 tkr | 24 813 | 87 582 | 72 % |
| Nettoomsättning | 32 752 tkr | 26 898 | 87 582 | 69 % |
| Rörelseresultat | 5 783 tkr | 12 462 | 87 582 | 86 % |
| Antal anställda | 24 | 15 134 | 87 582 | 83 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .