Aktiebolag Solna 146 sökningar
Carmeda AB
Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
Omsättning 2026
236 mkr
+0,6 %Rörelsemarginal
48,2 %
−1,8 p.e.Soliditet
89,0 %
+4,6 p.e.Anställda
53
+3,9 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 236 014 | 234 643 | 212 131 | 173 807 | 166 257 | 164 386 | 215 004 | 226 774 |
| Rörelseresultat | 113 819 | 117 333 | 96 098 | 56 504 | 66 308 | 87 340 | 140 615 | 197 966 |
| Årets resultat | 88 895 | 95 588 | 75 646 | 57 428 | 58 721 | 51 438 | 127 125 | 174 570 |
| Eget kapital | 267 881 | 243 503 | 247 914 | 172 268 | 434 841 | 376 119 | 324 681 | 647 556 |
| Balansomslutning | 300 999 | 288 490 | 280 667 | 200 409 | 461 739 | 388 754 | 345 923 | 707 751 |
| Anställda | 53 | 51 | 51 | 49 | 47 | 41 | 40 | 36 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-03 | 2021-03 | 2020-03 | 2019-03 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 236 014 | 234 643 | 212 131 | 173 807 | 166 257 | 164 386 | 215 004 | 226 774 |
| Personalkostnader | 56 595 | 51 340 | 50 908 | 46 871 | 44 704 | 38 160 | 38 000 | 36 476 |
| Av- och nedskrivningar | 11 493 | 11 519 | 12 433 | 10 402 | 3 599 | 3 640 | 3 970 | 3 530 |
| Övriga externa kostnader | 33 974 | 33 591 | 39 161 | 45 046 | 30 115 | 20 579 | 17 169 | 20 233 |
| Övriga rörelseposter, netto | −20 133 | −20 860 | −13 531 | −14 984 | −21 531 | −14 667 | −15 250 | 31 431 |
| Rörelseresultat | 113 819 | 117 333 | 96 098 | 56 504 | 66 308 | 87 340 | 140 615 | 197 966 |
| Ränteintäkter | 2 389 | 3 698 | 2 370 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 203 | 162 | 547 | 6 | 1 | 24 243 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 116 005 | 120 869 | 97 921 | 79 434 | 77 076 | 64 620 | 162 101 | 224 404 |
| Bokslutsdispositioner | −3 950 | −400 | −2 560 | −8 040 | −3 050 | 810 | −220 | −490 |
| Skatt | 23 160 | 24 881 | 19 715 | 13 966 | 15 305 | 13 992 | 34 756 | 49 344 |
| Årets resultat | 88 895 | 95 588 | 75 646 | 57 428 | 58 721 | 51 438 | 127 125 | 174 570 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-03 | 2021-03 | 2020-03 | 2019-03 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 85 048 | 95 243 | 104 312 | 112 311 | 111 530 | 272 723 | 196 305 | 420 083 |
| Varulager | 71 051 | 74 026 | 57 276 | 43 855 | 43 485 | 49 555 | 38 905 | 40 905 |
| Kortfristiga fordringar | 144 900 | 119 221 | 115 554 | 43 279 | 299 927 | 31 736 | 39 583 | 85 823 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 3 525 | 964 | 6 797 | 34 740 | 71 130 | 160 940 |
| Omsättningstillgångar | 215 951 | 193 247 | 176 355 | 88 098 | 350 209 | 116 031 | 149 618 | 287 668 |
| Summa tillgångar | 300 999 | 288 490 | 280 667 | 200 409 | 461 739 | 388 754 | 345 923 | 707 751 |
| Aktiekapital | 10 100 | 10 100 | 10 100 | 10 100 | 10 100 | 10 100 | 10 100 | 10 100 |
| Balanserat resultat | 146 253 | 129 870 | 153 229 | 95 729 | 359 790 | 305 385 | 178 844 | 454 620 |
| Eget kapital | 267 881 | 243 503 | 247 914 | 172 268 | 434 841 | 376 119 | 324 681 | 647 556 |
| Justerat eget kapital | 283 364 | 255 850 | 259 943 | 182 264 | 438 454 | 377 310 | 326 515 | 649 215 |
| Obeskattade reserver | 19 500 | 15 550 | 15 150 | 12 590 | 4 550 | 1 500 | 2 310 | 2 090 |
| Avsättningar | 0 | 0 | 0 | 1 434 | 1 282 | 1 229 | 1 213 | 1 199 |
| Kortfristiga skulder | 29 101 | 29 437 | 17 603 | 14 117 | 21 066 | 9 906 | 17 719 | 56 906 |
| Summa eget kapital och skulder | 300 999 | 288 490 | 280 667 | 200 409 | 461 739 | 388 754 | 345 923 | 707 751 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 329 granskade bolag ligger Carmeda AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 236 miljoner kronor för räkenskapsåret 2026. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 48,2 procent, och soliditeten var hög — 89,0 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 53 personer, med säte i Solna.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva forskning och utveckling inom bioteknik och pharmaceutisk kemi samt därmed närstående eller förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Per Antoni (f. 1979) Verkställande direktör
Styrelse
- Roy Biran (f. 1973) Ordförande, Styrelseledamot
- Per Antoni (f. 1979) Styrelseledamot
- Daniel O'Shea (f. 1978) Styrelseledamot
- Erin B. Hutchinson (f. 1969) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- David Lawenius (f. 1989) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | WL GORE INC & ASSOCIATES INC |
|---|---|
| Koncernmoder | WL GORE INC & ASSOCIATES INC |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2003-01-22 |
|---|---|
| Adress | Drottning Kristinas Esplanad 4, 170 67, Solna Besök: Drottning Kristinas Esplanad 4, Solna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |