Aktiebolag Stockholm
Carlshälls Gård Aktiebolag
129 sökningar
Omsättning 2024
14,6 mkr
+1,8 %Rörelsemarginal
-10,2 %
−13,0 p.e.Soliditet
28,1 %
−11,4 p.e.Anställda
6
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 14 647 | 14 391 | 15 770 | 9 848 | 3 404 |
| Rörelseresultat | −1 500 | 393 | 1 653 | 1 508 | −930 |
| Årets resultat | −1 494 | 285 | 957 | 1 245 | −960 |
| Eget kapital | 1 053 | 2 547 | 2 262 | 1 305 | 60 |
| Balansomslutning | 5 299 | 7 559 | 7 721 | 5 171 | 1 870 |
| Anställda | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 647 | 14 391 | 15 770 | 9 848 | 3 404 |
| Personalkostnader | 6 196 | 5 529 | 5 261 | 4 194 | 3 026 |
| Av- och nedskrivningar | 40 | 58 | 66 | 66 | 109 |
| Övriga externa kostnader | 5 721 | 4 616 | 4 142 | 2 729 | 2 668 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 190 | −3 795 | −4 648 | −1 351 | 1 469 |
| Rörelseresultat | −1 500 | 393 | 1 653 | 1 508 | −930 |
| Ränteintäkter | 56 | 46 | 4 | — | — |
| Räntekostnader | 50 | 29 | 25 | 36 | 36 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 494 | 409 | 1 632 | 1 473 | −960 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | −417 | −135 | 0 |
| Skatt | 0 | 124 | 258 | 93 | 0 |
| Årets resultat | −1 494 | 285 | 957 | 1 245 | −960 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 529 | 503 | 557 | 619 | 663 |
| Varulager | 349 | 323 | 263 | 273 | 159 |
| Kortfristiga fordringar | 2 280 | 2 358 | 2 334 | 1 715 | 927 |
| Kassa och bank | 2 141 | 4 375 | 4 567 | 2 564 | 121 |
| Omsättningstillgångar | 4 770 | 7 056 | 7 164 | 4 552 | 1 207 |
| Summa tillgångar | 5 299 | 7 559 | 7 721 | 5 171 | 1 870 |
| Aktiekapital | 190 | 190 | 190 | 190 | 190 |
| Balanserat resultat | 2 319 | 2 034 | 1 077 | −168 | 792 |
| Eget kapital | 1 053 | 2 547 | 2 262 | 1 305 | 60 |
| Justerat eget kapital | 1 491 | 2 985 | 2 700 | 1 412 | 60 |
| Obeskattade reserver | 552 | 552 | 552 | 135 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 3 694 | 4 460 | 4 907 | 3 731 | 1 810 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 299 | 7 559 | 7 721 | 5 171 | 1 870 |
| Ställda säkerheter | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 omsatte Carlshälls Gård Aktiebolag 14,6 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 3 miljoner kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -10,2 procent, och soliditeten var god — 28,1 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 2 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 6 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva restaurang-, festvånings-, konferens- och cateringverksamhet, äga och förvalta fastigheter samt bedriva konsultverksamhet företrädesvis inom hotell-, restaurang- och resebranschen samt därmed förenliga verksamheter.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Torbjörn Svensson (f. 1952) Ordförande, Styrelseledamot
- Pia Söderberg (f. 1952) Styrelseledamot
- Johan Söderberg Svensson (f. 1987) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Anders Karlén (f. 1987) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Carlshäll Holding AB (556613-4978) |
|---|---|
| Koncernmoder | Carlshäll Holding AB (556613-4978) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1993-09-28 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Karlshällsvägen 14, Långholmen, 117 33, Stockholm Besök: Karlshällsvägen 14 Långholmen, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |