Aktiebolag Eskilstuna
Carling Måleri AB
167 sökningar
Omsättning 2025
26,4 mkr
−22,0 %Rörelsemarginal
-5,6 %
−9,4 p.e.Soliditet
34,5 %
+1,4 p.e.Anställda
25
−21,9 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 26 350 | 33 768 | 38 527 | 31 811 | 31 683 |
| Rörelseresultat | −1 488 | 1 265 | 2 263 | 1 215 | 2 409 |
| Årets resultat | −222 | 970 | 7 144 | 2 885 | 7 296 |
| Eget kapital | 4 087 | 4 310 | 17 340 | 11 196 | 8 311 |
| Balansomslutning | 13 446 | 17 790 | 28 716 | 21 429 | 19 881 |
| Anställda | 25 | 32 | 34 | 30 | 26 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 26 350 | 33 768 | 38 527 | 31 811 | 31 683 |
| Personalkostnader | 19 514 | 22 463 | 22 802 | 20 449 | 19 044 |
| Av- och nedskrivningar | 450 | 482 | 475 | 388 | 240 |
| Övriga externa kostnader | 2 933 | 3 250 | 3 388 | 3 375 | 3 157 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 941 | −6 308 | −9 599 | −6 384 | −6 833 |
| Rörelseresultat | −1 488 | 1 265 | 2 263 | 1 215 | 2 409 |
| Ränteintäkter | 54 | 188 | 190 | — | — |
| Räntekostnader | 73 | 119 | 66 | 44 | 53 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 511 | 1 424 | 7 759 | 3 100 | 8 357 |
| Bokslutsdispositioner | 1 290 | −151 | −79 | 64 | −690 |
| Skatt | 0 | 303 | 536 | 279 | 371 |
| Årets resultat | −222 | 970 | 7 144 | 2 885 | 7 296 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 104 | 5 553 | 6 013 | 9 622 | 9 356 |
| Varulager | 25 | 25 | 29 | 29 | 29 |
| Kortfristiga fordringar | 4 881 | 3 911 | 6 037 | 5 335 | 5 009 |
| Kassa och bank | 566 | 5 631 | 14 225 | 4 434 | 3 706 |
| Omsättningstillgångar | 8 342 | 12 237 | 22 703 | 11 807 | 10 525 |
| Summa tillgångar | 13 446 | 17 790 | 28 716 | 21 429 | 19 881 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 4 209 | 3 240 | 10 096 | 8 211 | 914 |
| Eget kapital | 4 087 | 4 310 | 17 340 | 11 196 | 8 311 |
| Justerat eget kapital | 4 632 | 5 879 | 18 789 | 12 582 | 9 748 |
| Obeskattade reserver | 687 | 1 976 | 1 825 | 1 746 | 1 810 |
| Långfristiga skulder | 1 133 | 1 212 | 1 292 | 1 371 | 3 156 |
| Kortfristiga skulder | 7 539 | 10 292 | 8 259 | 7 116 | 6 604 |
| Summa eget kapital och skulder | 13 446 | 17 790 | 28 716 | 21 429 | 19 881 |
| Ställda säkerheter | 3 680 | 3 680 | 3 680 | 3 680 | 3 746 |
Verksamhet
Med 26,4 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2025 hör Carling Måleri AB till den övre fjärdedelen bland branschens 3 656 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på -5,6 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 34,5 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 22 procent. Bolaget sysselsatte 25 personer och har sitt säte i Eskilstuna.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva måleri och tapetsering, äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Thomas Eriksson (f. 1978) Ordförande, Styrelseledamot
- Peter Bergström (f. 1978) Styrelseledamot
- Jan Olof Bergström (f. 1951) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Jenny Kangas (f. 1991) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-02-19 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Kungsgatan 92 B, 632 21, Eskilstuna Besök: Kungsgatan 92 B, Eskilstuna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-6820770 |