Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Carepa AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Carepa AB ökade omsättningen med 2 procent senaste året. Medianen bland branschens 321 jämförbara bolag är 1 procent.
Rörelsemarginalen är 0,6 procent, mot branschmedianens 5,0 procent.
Soliditeten ligger på 39,8 procent — branschens median är 55,1 procent.
Bolaget har 62 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Partihandel med andra insatsvaror
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +1,6 % | 148 | 321 | 54 % |
| Rörelsemarginal | 0,6 % | 257 | 321 | 20 % |
| Avkastning på eget kapital | 2,6 % | 241 | 321 | 25 % |
| Soliditet | 39,8 % | 230 | 319 | 28 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 969 tkr | 160 | 321 | 50 % |
| Rörelseresultat per anställd | 31 tkr | 255 | 321 | 21 % |
| Nettoomsättning | 308 095 tkr | 41 | 321 | 87 % |
| Rörelseresultat | 1 925 tkr | 185 | 321 | 42 % |
| Antal anställda | 62 | 19 | 321 | 94 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +1,6 % | 5 860 | 10 556 | 44 % |
| Rörelsemarginal | 0,6 % | 7 938 | 10 543 | 25 % |
| Avkastning på eget kapital | 2,6 % | 7 542 | 10 557 | 29 % |
| Soliditet | 39,8 % | 6 161 | 10 531 | 41 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 969 tkr | 1 539 | 10 557 | 85 % |
| Rörelseresultat per anställd | 31 tkr | 7 216 | 10 557 | 32 % |
| Nettoomsättning | 308 095 tkr | 543 | 10 557 | 95 % |
| Rörelseresultat | 1 925 tkr | 3 370 | 10 557 | 68 % |
| Antal anställda | 62 | 645 | 10 557 | 94 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +1,6 % | 47 804 | 87 565 | 45 % |
| Rörelsemarginal | 0,6 % | 66 690 | 87 484 | 24 % |
| Avkastning på eget kapital | 2,6 % | 63 030 | 87 585 | 28 % |
| Soliditet | 39,8 % | 51 485 | 87 398 | 41 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 969 tkr | 11 165 | 87 586 | 87 % |
| Rörelseresultat per anställd | 31 tkr | 60 979 | 87 586 | 30 % |
| Nettoomsättning | 308 095 tkr | 4 210 | 87 586 | 95 % |
| Rörelseresultat | 1 925 tkr | 28 297 | 87 586 | 68 % |
| Antal anställda | 62 | 5 469 | 87 586 | 94 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .