Aktiebolag Stockholm
Care Solutions Sverige AB
98 sökningar
Omsättning 2025
13,1 mkr
+7,3 %Rörelsemarginal
27,5 %
+2,5 p.e.Soliditet
64,3 %
+1,2 p.e.Anställda
7
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 13 090 | 12 199 | 11 417 | 10 719 | 11 239 |
| Rörelseresultat | 3 595 | 3 048 | 2 939 | 2 510 | 2 690 |
| Årets resultat | 2 850 | 2 289 | 2 204 | 1 984 | 1 991 |
| Eget kapital | 3 146 | 2 604 | 2 544 | 2 170 | 2 054 |
| Balansomslutning | 5 511 | 4 755 | 4 708 | 4 531 | 5 051 |
| Anställda | 7 | 7 | 7 | 6 | 6 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 090 | 12 199 | 11 417 | 10 719 | 11 239 |
| Personalkostnader | 5 714 | 5 893 | 5 264 | 4 532 | 4 255 |
| Övriga externa kostnader | 1 954 | 2 315 | 1 762 | 1 978 | 2 086 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 827 | −943 | −1 452 | −1 699 | −2 208 |
| Rörelseresultat | 3 595 | 3 048 | 2 939 | 2 510 | 2 690 |
| Ränteintäkter | 9 | 14 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 4 | 8 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 604 | 3 057 | 2 931 | 2 510 | 2 689 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −160 | −140 | 0 | −150 |
| Skatt | 754 | 609 | 588 | 526 | 548 |
| Årets resultat | 2 850 | 2 289 | 2 204 | 1 984 | 1 991 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 142 | 61 | 73 | 46 | 53 |
| Kortfristiga fordringar | 1 796 | 1 324 | 987 | 338 | 1 461 |
| Kassa och bank | 3 573 | 3 370 | 3 648 | 4 147 | 3 537 |
| Omsättningstillgångar | 5 511 | 4 755 | 4 708 | 4 531 | 5 051 |
| Summa tillgångar | 5 511 | 4 755 | 4 708 | 4 531 | 5 051 |
| Aktiekapital | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 |
| Balanserat resultat | 236 | 255 | 280 | 126 | 3 |
| Eget kapital | 3 146 | 2 604 | 2 544 | 2 170 | 2 054 |
| Justerat eget kapital | 3 543 | 3 001 | 2 814 | 2 329 | 2 213 |
| Obeskattade reserver | 500 | 500 | 340 | 200 | 200 |
| Kortfristiga skulder | 1 865 | 1 651 | 1 824 | 2 161 | 2 797 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 511 | 4 755 | 4 708 | 4 531 | 5 051 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Care Solutions Sverige AB 13,1 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 935 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 27,5 procent, och soliditeten var hög — 64,3 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 7 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 7 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Att sälja IT-relaterade tjänster och produkter även inom vårdsektorn och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jenny Persson (f. 1972) Ordförande, Styrelseledamot
- Ann Britt Gustafsson Östlund (f. 1965) Styrelseledamot
- Daniel Hillerström (f. 1979) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Jonny Larsson Möllenhoff (f. 1967) Extern VD
- Mikael Sjölander (f. 1973) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-04-22 |
|---|---|
| Bransch | Datakonsultverksamhet (SNI 62201) |
| Adress | Ätrastigen 5A, 103 55, Stockholm Besök: Ätrastigen 5 A, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |