Aktiebolag Ystad
Car Tech i Ystad AB
268 sökningar
Omsättning 2025
20,2 mkr
+6,3 %Rörelsemarginal
6,0 %
+2,1 p.e.Soliditet
74,5 %
+0,6 p.e.Anställda
9
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 20 159 | 18 970 | 18 374 | 16 401 | 15 691 |
| Rörelseresultat | 1 212 | 751 | 1 094 | 1 464 | 429 |
| Årets resultat | 673 | 649 | 722 | 999 | 315 |
| Eget kapital | 7 205 | 6 832 | 6 483 | 6 061 | 5 062 |
| Balansomslutning | 11 908 | 10 965 | 10 839 | 9 817 | 8 858 |
| Anställda | 9 | 9 | 10 | 8 | 11 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 20 159 | 18 970 | 18 374 | 16 401 | 15 691 |
| Personalkostnader | 6 116 | 6 045 | 5 852 | 4 887 | 5 362 |
| Av- och nedskrivningar | 357 | 369 | 373 | 333 | 312 |
| Övriga externa kostnader | 2 608 | 2 509 | 2 352 | 1 991 | 1 850 |
| Övriga rörelseposter, netto | −9 866 | −9 296 | −8 703 | −7 726 | −7 738 |
| Rörelseresultat | 1 212 | 751 | 1 094 | 1 464 | 429 |
| Ränteintäkter | 146 | 144 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 1 | 1 | 19 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 358 | 895 | 1 189 | 1 536 | 482 |
| Bokslutsdispositioner | −499 | −63 | −272 | −269 | −79 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | −20 | 0 | 0 |
| Skatt | 186 | 183 | 174 | 267 | 88 |
| Årets resultat | 673 | 649 | 722 | 999 | 315 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 448 | 3 997 | 4 122 | 3 296 | 3 335 |
| Varulager | 800 | 865 | 836 | 708 | 743 |
| Kortfristiga fordringar | 2 943 | 2 642 | 3 168 | 2 707 | 2 522 |
| Kassa och bank | 2 717 | 3 461 | 2 713 | 3 106 | 2 258 |
| Omsättningstillgångar | 6 461 | 6 969 | 6 717 | 6 521 | 5 524 |
| Summa tillgångar | 11 908 | 10 965 | 10 839 | 9 817 | 8 858 |
| Aktiekapital | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 |
| Balanserat resultat | 6 132 | 5 783 | 5 361 | 4 662 | 4 347 |
| Eget kapital | 7 205 | 6 832 | 6 483 | 6 061 | 5 062 |
| Justerat eget kapital | 8 872 | 8 103 | 7 704 | 7 065 | 5 853 |
| Obeskattade reserver | 2 099 | 1 601 | 1 538 | 1 265 | 996 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 607 |
| Kortfristiga skulder | 2 604 | 2 532 | 2 818 | 2 491 | 2 193 |
| Summa eget kapital och skulder | 11 908 | 10 965 | 10 839 | 9 817 | 8 858 |
Verksamhet
Car Tech i Ystad AB omsatte 20,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 5 387 bolag med bokslut. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 6,0 procent, och soliditeten var hög — 74,5 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 6 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 9 personer, med säte i Ystad.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva fordonsverkstad samt annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Michael Nilsson (f. 1973) Styrelseledamot
- Jan Nilsson (f. 1949) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Anders Persson (f. 1964) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Mi-Ni Invest AB (559528-6989) |
|---|---|
| Koncernmoder | Mi-Ni Invest AB (559528-6989) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-03-05 |
|---|---|
| Bransch | Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311) |
| Adress | Södra Zinkgatan 9, 271 39, Ystad Besök: Södra Zinkgatan 9, Ystad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |