Aktiebolag Stockholm
Car Care Service i Norrtull AB
89 sökningar
Omsättning 2025
1,2 mkr
−7,1 %Rörelsemarginal
8,1 %
+1,8 p.e.Soliditet
37,6 %
+37,1 p.e.Anställda
2
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 242 | 1 337 | 1 130 | 1 223 | 1 488 | 1 060 | 1 553 | 1 519 |
| Rörelseresultat | 100 | 84 | 5 | −184 | 286 | 54 | 87 | −316 |
| Årets resultat | 86 | 28 | 3 | −187 | 286 | 52 | 85 | −318 |
| Eget kapital | 88 | 2 | −26 | −29 | 158 | 47 | −120 | 28 |
| Balansomslutning | 234 | 407 | 285 | 181 | 311 | 160 | 175 | 372 |
| Anställda | 2 | 0 | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 242 | 1 337 | 1 130 | 1 223 | 1 488 | 1 060 | 1 553 | 1 519 |
| Personalkostnader | 299 | 484 | 539 | 707 | 352 | 519 | 724 | 1 227 |
| Övriga externa kostnader | 659 | 688 | 708 | 630 | 677 | 487 | 630 | 627 |
| Övriga rörelseposter, netto | −184 | −81 | 122 | −70 | −173 | — | −112 | 19 |
| Rörelseresultat | 100 | 84 | 5 | −184 | 286 | 54 | 87 | −316 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 13 | 57 | 4 | 3 | 0 | 2 | 2 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 86 | 28 | 3 | −187 | 286 | 52 | 85 | −318 |
| Årets resultat | 86 | 28 | 3 | −187 | 286 | 52 | 85 | −318 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 8 | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 192 |
| Kortfristiga fordringar | 134 | 395 | 247 | 148 | 121 | 85 | 111 | 135 |
| Kassa och bank | 92 | 5 | 38 | 33 | 190 | 75 | 63 | 45 |
| Omsättningstillgångar | 226 | 400 | 285 | 181 | 311 | 160 | 175 | 180 |
| Summa tillgångar | 234 | 407 | 285 | 181 | 311 | 160 | 175 | 372 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −48 | −76 | −79 | 108 | 0 | −55 | −289 | −20 |
| Eget kapital | 88 | 2 | −26 | −29 | 158 | 47 | −120 | 28 |
| Justerat eget kapital | 88 | 2 | −26 | −29 | 158 | 47 | −120 | 28 |
| Långfristiga skulder | 0 | 173 | 64 | 0 | 0 | 0 | 107 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 146 | 232 | 247 | 210 | 153 | 113 | 188 | 344 |
| Summa eget kapital och skulder | 234 | 407 | 285 | 181 | 311 | 160 | 175 | 372 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 179 | 179 | 0 | 472 |
Verksamhet
Mätt mot de 5 354 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Car Care Service i Norrtull AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 1,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 8,1 procent, och soliditeten var god — 37,6 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 7 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva bilrekond samt reparation. Verksamheten omfattar även försäljning av bilar samt bildelar och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Mohammed Jaber (f. 1977) Verkställande direktör
Styrelse
- Mohammed Jaber (f. 1977) Styrelseledamot
- Adam Jaber (f. 2002) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-07-14 |
|---|---|
| Bransch | Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311) |
| Adress | Härdgången 15, 113 43, Stockholm Besök: Härdgången 15, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |