Aktiebolag Gävle
Capillos et ultra AB
74 sökningar
Omsättning 2025
480 tkr
−8,4 %Rörelsemarginal
-6,0 %
−2,4 p.e.Soliditet
86,4 %
−4,1 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-05 | 2024-05 | 2023-05 | 2022-05 | 2021-05 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 480 | 524 | 709 | 721 | 602 |
| Rörelseresultat | −29 | −19 | 52 | 100 | 92 |
| Årets resultat | −27 | −17 | 42 | 78 | 73 |
| Eget kapital | 286 | 314 | 331 | 439 | 361 |
| Balansomslutning | 331 | 347 | 391 | 502 | 395 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-05 | 2024-05 | 2023-05 | 2022-05 | 2021-05 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 480 | 524 | 709 | 721 | 602 |
| Personalkostnader | 326 | 348 | 393 | 360 | 349 |
| Övriga externa kostnader | 103 | 107 | 111 | 119 | 108 |
| Övriga rörelseposter, netto | −80 | −88 | −153 | −142 | −53 |
| Rörelseresultat | −29 | −19 | 52 | 100 | 92 |
| Ränteintäkter | 2 | 1 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −27 | −17 | 53 | 98 | 93 |
| Skatt | 0 | 0 | 11 | 21 | 20 |
| Årets resultat | −27 | −17 | 42 | 78 | 73 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-05 | 2024-05 | 2023-05 | 2022-05 | 2021-05 |
|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 66 | 64 | 63 | 70 | 57 |
| Kortfristiga fordringar | 96 | 88 | 78 | 63 | 63 |
| Kassa och bank | 139 | 165 | 220 | 340 | 245 |
| Omsättningstillgångar | 331 | 347 | 391 | 502 | 395 |
| Summa tillgångar | 331 | 347 | 391 | 502 | 395 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 263 | 281 | 239 | 311 | 238 |
| Eget kapital | 286 | 314 | 331 | 439 | 361 |
| Justerat eget kapital | 286 | 314 | 331 | 439 | 361 |
| Kortfristiga skulder | 45 | 33 | 60 | 63 | 34 |
| Summa eget kapital och skulder | 331 | 347 | 391 | 502 | 395 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Capillos et ultra AB 480 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 936 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -6,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 86,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Gävle.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva frisörverksamhet och skönhetsvård. Försäljning av tillhörande produkter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Terese Carlberg (f. 1982) Styrelseledamot
- Ann Fransson (f. 1959) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-07-02 |
|---|---|
| Bransch | Frisörer och barberare (SNI 96210) |
| Adress | Stora Esplanadgatan 9, 803 11, Gävle Besök: Stora Esplanadgatan 9, Gävle |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 026-120514 |