starkabolag.se

Aktiebolag Burlöv

Cantilo Invest AB

113 sökningar

Omsättning 2024

2,3 mkr

+253,4 %
Rörelsemarginal

37,5 %

+94,4 p.e.
Soliditet

59,3 %

+8,1 p.e.
Anställda

0

−100,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Omsättning2 2516372 0461 2022 245
Rörelseresultat845−362119−1 467341
Årets resultat626592844−1 917691
Eget kapital6 7186 2925 8995 7558 002
Balansomslutning11 33812 30112 27712 46114 961
Anställda01111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Nettoomsättning2 2516372 0461 2022 245
Personalkostnader9266873581 2211 387
Övriga externa kostnader4392761 5081 353449
Övriga rörelseposter, netto−41−36−61−95−68
Rörelseresultat845−362119−1 467341
Ränteintäkter791111——
Räntekostnader298160444450296
Resultat efter finansiella poster626592844−1 917790
Skatt000099
Årets resultat626592844−1 917691

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Anläggningstillgångar8 5029 76210 99410 67211 404
Kortfristiga fordringar2 8362 5371 1201 7853 506
Kassa och bank02163452
Omsättningstillgångar2 8362 5381 2831 7893 558
Summa tillgångar11 33812 30112 27712 46114 961
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat6 0425 6505 0057 6227 261
Eget kapital6 7186 2925 8995 7558 002
Justerat eget kapital6 7186 2925 8995 7558 002
Långfristiga skulder2 2104 7324 7325 7795 994
Kortfristiga skulder2 4101 2771 646927965
Summa eget kapital och skulder11 33812 30112 27712 46114 961

Verksamhet

Cantilo Invest AB omsatte 2,3 miljoner kronor räkenskapsåret 2024, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 36 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 37,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 59,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 253 procent. Sätet finns i Burlöv.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom management, ekonomisk förvaltning och finansiell rådgivning. Därutöver bedriva kapitalinvesteringar i hel- eller delägda bolag samt handel med fast egendom värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Cantilo Invest AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Cantilo Invest AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Cantilo Invest AB (559024-0049)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Cantilo Invest AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Koncern

Koncernmoder Cantilo Invest AB (559024-0049)

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2015-08-25
Bransch Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (SNI 66190)
Adress
Strandvägen 78, 234 31, Lomma
Besök: Strandvägen 78, Lomma
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad