starkabolag.se

Aktiebolag Haninge

Candy Cave AB

13 sökningar

Omsättning 2025

1,5 mkr

−35,7 %
Rörelsemarginal

-26,2 %

−21,6 p.e.
Soliditet

75,5 %

+60,0 p.e.
Anställda

3

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr202520242023
Omsättning1 4852 3102 436
Rörelseresultat−389−105230
Årets resultat−391−104183
Eget kapital268103208
Balansomslutning355663740
Anställda334
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-12*
Nettoomsättning1 4852 3102 436
Personalkostnader378740358
Av- och nedskrivningar15149
Övriga externa kostnader430473638
Övriga rörelseposter, netto−1 051−1 188−1 201
Rörelseresultat−389−105230
Ränteintäkter011
Räntekostnader200
Resultat efter finansiella poster−391−104231
Skatt0049
Årets resultat−391−104183

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-12*
Anläggningstillgångar1027539
Varulager111363341
Kortfristiga fordringar126198186
Kassa och bank1627174
Omsättningstillgångar254588700
Summa tillgångar355663740
Aktiekapital252525
Balanserat resultat781820
Eget kapital268103208
Justerat eget kapital268103208
Långfristiga skulder0380380
Kortfristiga skulder87180152
Summa eget kapital och skulder355663740

* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.

Verksamhet

Mätt mot de 617 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Candy Cave AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 1,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -26,2 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 75,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 36 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Haninge.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Butik med försäljning utav godis, glass, bakelser, korv, konfektyr, ballonger, mindre leksaker, läsk & slush.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Candy Cave AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Candy Cave AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Candy Cave AB (559396-6533)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Candy Cave AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2022-09-14
Bransch Detaljhandel med konfektyrer (SNI 47242)
Adress
Förrådsvägen 1, 137 37, Västerhaninge
Besök: Förrådsvägen 1, Västerhaninge
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad