Aktiebolag Lilla Edet
Cander Fastighetsservice AB
64 sökningar
Omsättning 2025
24,9 mkr
+19,9 %Rörelsemarginal
1,7 %
−2,0 p.e.Soliditet
9,6 %
+4,3 p.e.Anställda
27
+12,5 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 24 888 | 20 763 | 11 853 | 8 488 | 3 399 |
| Rörelseresultat | 413 | 753 | 783 | 806 | 278 |
| Årets resultat | 65 | 267 | 185 | 255 | 7 |
| Eget kapital | 1 577 | 512 | 534 | 349 | 94 |
| Balansomslutning | 16 457 | 11 879 | 7 050 | 4 863 | 1 316 |
| Anställda | 27 | 24 | 16 | 13 | 6 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 24 888 | 20 763 | 11 853 | 8 488 | 3 399 |
| Personalkostnader | 15 029 | 11 590 | 7 383 | 5 450 | 2 526 |
| Av- och nedskrivningar | 686 | 579 | 333 | 167 | 15 |
| Övriga externa kostnader | 4 604 | 3 751 | 2 092 | 1 561 | 639 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 156 | −4 090 | −1 262 | −504 | 59 |
| Rörelseresultat | 413 | 753 | 783 | 806 | 278 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 2 | — | — |
| Räntekostnader | 352 | 369 | 168 | 23 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 61 | 384 | 616 | 784 | 278 |
| Bokslutsdispositioner | 150 | 0 | −150 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | −59 | −29 | −233 | −461 | −270 |
| Skatt | 87 | 89 | 49 | 67 | 2 |
| Årets resultat | 65 | 267 | 185 | 255 | 7 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 9 972 | 7 907 | 4 653 | 2 217 | 94 |
| Varulager | 0 | 465 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 6 485 | 3 327 | 2 395 | 1 849 | 836 |
| Kassa och bank | 0 | 180 | 2 | 797 | 386 |
| Omsättningstillgångar | 6 485 | 3 972 | 2 397 | 2 647 | 1 222 |
| Summa tillgångar | 16 457 | 11 879 | 7 050 | 4 863 | 1 316 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 487 | 220 | 324 | 69 | 62 |
| Eget kapital | 1 577 | 512 | 534 | 349 | 94 |
| Justerat eget kapital | 1 577 | 631 | 653 | 349 | 94 |
| Obeskattade reserver | 0 | 150 | 150 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 7 193 | 4 360 | 2 355 | 1 631 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 7 687 | 6 857 | 4 011 | 2 883 | 1 222 |
| Summa eget kapital och skulder | 16 457 | 11 879 | 7 050 | 4 863 | 1 316 |
| Ställda säkerheter | 8 805 | 4 151 | 3 586 | 0 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 3 588 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Cander Fastighetsservice AB omsatte 24,9 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 2 121 bolag med bokslut. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 1,7 procent, och soliditeten var låg — 9,6 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 20 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 27 personer, med säte i Lilla Edet.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva fastighetsservice, fastighetsskötsel, teknisk förvaltning, lokalvård, trädgårds- och markskötsel, snöröjning, bygg-, renoverings-, måleri- och tapetseringsarbeten samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Richard Cander (f. 1988) Verkställande direktör
Styrelse
- Jonna Cander (f. 1994) Styrelseledamot
- Richard Cander (f. 1988) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Henrik Johansson (f. 1975) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Cander Invest AB (559300-1364) |
|---|---|
| Koncernmoder | Cander Invest AB (559300-1364) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-04-28 |
|---|---|
| Bransch | Skötsel och underhåll av grönytor (SNI 81300) |
| Adress | Sänkvägen 3, 463 33, Lilla Edet Besök: Sänkvägen 3, Lilla Edet |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |