Aktiebolag Göteborg
CAnalytics Automation AB
37 sökningar
1 tkr
−99,9 %-101700,0 %
21,9 %
+1,2 p.e.0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 | 1 022 | 443 | 141 | 2 173 |
| Rörelseresultat | −1 017 | −718 | 51 | 31 | −143 |
| Årets resultat | −1 025 | −730 | 49 | 31 | −143 |
| Eget kapital | 25 | 119 | 251 | 81 | 50 |
| Balansomslutning | 114 | 574 | 497 | 287 | 780 |
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 | 1 022 | 443 | 141 | 2 173 |
| Personalkostnader | 257 | 1 062 | 253 | 0 | 1 469 |
| Av- och nedskrivningar | 15 | 8 | 9 | 8 | 12 |
| Övriga externa kostnader | 547 | 472 | 116 | 69 | 892 |
| Övriga rörelseposter, netto | −199 | −198 | −14 | −33 | 57 |
| Rörelseresultat | −1 017 | −718 | 51 | 31 | −143 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 8 | 14 | 3 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 025 | −730 | 49 | 31 | −143 |
| Årets resultat | −1 025 | −730 | 49 | 31 | −143 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 65 | 32 | 40 | 21 | 29 |
| Kortfristiga fordringar | 49 | 527 | 457 | 264 | 650 |
| Kassa och bank | 0 | 15 | 0 | 2 | 101 |
| Omsättningstillgångar | 49 | 542 | 457 | 266 | 751 |
| Summa tillgångar | 114 | 574 | 497 | 287 | 780 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 69 | 0 | 7 | 0 | 143 |
| Eget kapital | 25 | 119 | 251 | 81 | 50 |
| Justerat eget kapital | 25 | 119 | 251 | 81 | 50 |
| Kortfristiga skulder | 89 | 455 | 246 | 206 | 730 |
| Summa eget kapital och skulder | 114 | 574 | 497 | 287 | 780 |
| Ansvarsförbindelser | 1 730 | 799 | 145 | 143 | 143 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 5 201 bolag som granskas inom samma bransch hamnar CAnalytics Automation AB bland de mindre aktörerna sett till omsättning, med 1 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -101700,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 21,9 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 100 procent. Bolaget hör hemma i Göteborg.
Verksamhet inom konsultjänster för fastighetsdataanalys fastighetsutveckling och automatiseringssystem, därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Magnus Andersson (f. 1967) Styrelseledamot
- Per Svensson (f. 1990) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Croisette AB (559018-0617) |
|---|---|
| Koncernmoder | Croisette AB (559018-0617) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-07-16 |
|---|---|
| Bransch | Förmedling avseende fastighetsverksamhet (SNI 68310) |
| Adress | Hyllie Boulevard 8C, 215 32, Malmö Besök: Hyllie Boulevard 8 C, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |