Aktiebolag Malmö 59 sökningar
Canal Vision AB
Trådbunden och trådlös telekommunikation samt telekommunikation via satellit
2,5 mkr
−25,0 %-1,5 %
+0,6 p.e.23,8 %
+2,0 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 490 | 3 322 | 5 905 | 5 588 | 5 132 | 4 802 | 4 717 | 4 740 |
| Rörelseresultat | −38 | −71 | 30 | 56 | 58 | 63 | 118 | 134 |
| Årets resultat | 0 | 20 | 34 | 43 | 45 | 49 | 5 | 2 |
| Eget kapital | 711 | 711 | 691 | 657 | 614 | 570 | 521 | 516 |
| Balansomslutning | 2 984 | 3 257 | 4 396 | 4 278 | 4 135 | 3 906 | 3 799 | 3 708 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 | 2018-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 490 | 3 322 | 5 905 | 5 588 | 5 132 | 4 802 | 4 717 | 4 740 |
| Övriga externa kostnader | 39 | 41 | 39 | 35 | 30 | 31 | 30 | 31 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 489 | −3 352 | −5 836 | −5 497 | −5 044 | −4 708 | −4 569 | −4 575 |
| Rörelseresultat | −38 | −71 | 30 | 56 | 58 | 63 | 118 | 134 |
| Ränteintäkter | 39 | 96 | 16 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 | 25 | 45 | 56 | 58 | 63 | 117 | 134 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −110 | −130 |
| Skatt | 0 | 5 | 11 | 13 | 13 | 14 | 2 | 1 |
| Årets resultat | 0 | 20 | 34 | 43 | 45 | 49 | 5 | 2 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 | 2018-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 873 | 2 775 | 2 010 | 2 919 | 2 227 | 2 453 | 3 283 | 3 016 |
| Kassa och bank | 2 111 | 482 | 2 386 | 1 359 | 1 908 | 1 453 | 517 | 692 |
| Omsättningstillgångar | 2 984 | 3 257 | 4 396 | 4 278 | 4 135 | 3 906 | 3 799 | 3 708 |
| Summa tillgångar | 2 984 | 3 257 | 4 396 | 4 278 | 4 135 | 3 906 | 3 799 | 3 708 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 611 | 591 | 557 | 514 | 469 | 421 | 416 | 414 |
| Eget kapital | 711 | 711 | 691 | 657 | 614 | 570 | 521 | 516 |
| Justerat eget kapital | 711 | 711 | 691 | 657 | 614 | 570 | 521 | 516 |
| Kortfristiga skulder | 2 273 | 2 546 | 3 705 | 3 621 | 3 521 | 3 336 | 3 278 | 3 192 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 984 | 3 257 | 4 396 | 4 278 | 4 135 | 3 906 | 3 799 | 3 708 |
Verksamhet
Mätt mot de 497 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Canal Vision AB strax under mitten sett till omsättning, med 2,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -1,5 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 23,8 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 25 procent. Bolaget hör hemma i Malmö.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva försäljning, förmedling och distribution av programsignal i kabel-tv-nät eller bredbandsnät samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Mattias Nilsson (f. 1982) Styrelseledamot
- Mikael Nilsson (f. 1974) Styrelsesuppleant
- Magnus Hansson (f. 1979) Extern VD
- Stefan Svensson (f. 1967) Revisor
Koncern
| Moderbolag | NIROKA Holding AB (556681-6715) |
|---|---|
| Koncernmoder | NIROKA Holding AB (556681-6715) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-11-01 |
|---|---|
| Adress | Danska v 57, 212 29, Malmö Besök: Danska Vägen 57, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |