Aktiebolag Göteborg
CALMS Nordic AB
14 sökningar
3,3 mkr
+101,3 %16,5 %
+37,2 p.e.1,8 %
+58,5 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 318 | 1 648 | 452 |
| Rörelseresultat | 549 | −341 | 3 |
| Årets resultat | 394 | −388 | 2 |
| Eget kapital | 33 | −361 | 27 |
| Balansomslutning | 1 819 | 637 | 62 |
| Anställda | 2 | 2 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 318 | 1 648 | 452 |
| Personalkostnader | 820 | 632 | 69 |
| Övriga externa kostnader | 373 | 318 | 36 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 576 | −1 039 | −344 |
| Rörelseresultat | 549 | −341 | 3 |
| Räntekostnader | 136 | 47 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 414 | −388 | 2 |
| Skatt | 20 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 394 | −388 | 2 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Varulager | 14 | 28 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 720 | 609 | 62 |
| Kassa och bank | 85 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 819 | 637 | 62 |
| Summa tillgångar | 1 819 | 637 | 62 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | −386 | 2 | 0 |
| Eget kapital | 33 | −361 | 27 |
| Justerat eget kapital | 33 | −361 | 27 |
| Långfristiga skulder | 271 | 435 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 515 | 563 | 35 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 819 | 637 | 62 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 4 087 bolag som granskas inom samma bransch hamnar CALMS Nordic AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 3,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 16,5 procent, och soliditeten var låg — 1,8 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 101 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Göteborg.
Företaget skall arbeta med rådgivande konsultering inom energieffektivisering, i huvudsak tryckluft. Företaget kommer även arbeta med rådgivning och försäljning inom mätteknik, styrsystem, kompressorinköp och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Daniel Winkler (f. 1960) Styrelseledamot
- Tuire Winkler (f. 1962) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-04-07 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik (SNI 71124) |
| Adress | Hantverksvägen 15, 436 33, Askim Besök: Hantverksvägen 15, Askim |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |