Aktiebolag Stockholm
Caliente City AB
117 sökningar
Omsättning 2025
15,8 mkr
−0,9 %Rörelsemarginal
23,8 %
−1,1 p.e.Soliditet
32,7 %
−7,3 p.e.Anställda
15
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 15 759 | 15 908 | 16 313 | 17 013 | 12 064 |
| Rörelseresultat | 3 755 | 3 966 | 3 423 | 3 838 | 3 029 |
| Årets resultat | −433 | 496 | 2 690 | 2 276 | 1 800 |
| Eget kapital | 2 834 | 3 267 | 2 771 | 9 081 | 6 805 |
| Balansomslutning | 10 506 | 12 040 | 12 594 | 14 679 | 10 760 |
| Anställda | 15 | 15 | 15 | 17 | 14 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 15 759 | 15 908 | 16 313 | 17 013 | 12 064 |
| Personalkostnader | 4 779 | 4 644 | 5 190 | 5 790 | 4 911 |
| Av- och nedskrivningar | 130 | 444 | 456 | 471 | 471 |
| Övriga externa kostnader | 3 549 | 3 544 | 3 487 | 3 143 | 2 463 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 546 | −3 310 | −3 757 | −3 771 | −1 190 |
| Rörelseresultat | 3 755 | 3 966 | 3 423 | 3 838 | 3 029 |
| Ränteintäkter | 142 | 358 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 9 | 28 | 9 | 5 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 887 | 4 296 | 3 413 | 3 841 | 3 026 |
| Bokslutsdispositioner | −4 312 | 967 | 0 | −967 | −758 |
| Koncernbidrag | 0 | −4 600 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 8 | 167 | 723 | 598 | 468 |
| Årets resultat | −433 | 496 | 2 690 | 2 276 | 1 800 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 523 | 1 940 | 884 | 1 340 | 1 811 |
| Varulager | 126 | 126 | 117 | 112 | 80 |
| Kortfristiga fordringar | 1 547 | 1 050 | 868 | 685 | 537 |
| Kassa och bank | 3 310 | 8 924 | 10 725 | 12 542 | 8 332 |
| Omsättningstillgångar | 4 983 | 10 100 | 11 710 | 13 339 | 8 949 |
| Summa tillgångar | 10 506 | 12 040 | 12 594 | 14 679 | 10 760 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 3 217 | 2 721 | 31 | 6 755 | 4 955 |
| Eget kapital | 2 834 | 3 267 | 2 771 | 9 081 | 6 805 |
| Justerat eget kapital | 3 436 | 4 812 | 5 084 | 11 394 | 8 349 |
| Obeskattade reserver | 758 | 1 946 | 2 913 | 2 913 | 1 945 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 374 |
| Kortfristiga skulder | 6 914 | 6 827 | 6 910 | 2 685 | 1 636 |
| Summa eget kapital och skulder | 10 506 | 12 040 | 12 594 | 14 679 | 10 760 |
| Ställda säkerheter | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Caliente City AB 15,8 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 23,8 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 32,7 procent får betecknas som god. Bolaget sysselsatte 15 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Martin Sharro (f. 1973) Verkställande direktör
Styrelse
- Martin Sharro (f. 1973) Styrelseledamot
- Semir Masso (f. 1973) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Nahir Yeniay (f. 1991) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Sharro Invest AB (556539-1397) |
|---|---|
| Koncernmoder | Sharro Invest AB (556539-1397) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-03-08 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Adolf Fredriks Kyrkogata, 12, 111 37, Stockholm Besök: Adolf Fredriks Kyrkogata 12, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-7902422 |