Aktiebolag Tjörn
Calculia Redovisning AB
56 sökningar
97 tkr
−23,6 %17,5 %
−11,6 p.e.94,4 %
+20,3 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 97 | 127 | 142 | 157 | 269 | 926 | 3 133 |
| Rörelseresultat | 17 | 37 | 51 | 54 | 76 | 200 | −1 043 |
| Årets resultat | 17 | 38 | 51 | 54 | 76 | 200 | −1 048 |
| Eget kapital | 68 | 89 | 102 | 104 | 127 | 250 | 50 |
| Balansomslutning | 72 | 120 | 149 | 121 | 150 | 317 | 155 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 97 | 127 | 142 | 157 | 269 | 926 | 3 133 |
| Personalkostnader | 14 | 4 | 4 | 7 | 100 | 525 | 667 |
| Av- och nedskrivningar | 19 | 19 | 15 | 21 | 18 | 17 | 69 |
| Övriga externa kostnader | 34 | 55 | 66 | 71 | 75 | 175 | 632 |
| Övriga rörelseposter, netto | −13 | −12 | −6 | −4 | — | −9 | −2 808 |
| Rörelseresultat | 17 | 37 | 51 | 54 | 76 | 200 | −1 043 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 17 | 38 | 51 | 54 | 76 | 200 | −1 048 |
| Årets resultat | 17 | 38 | 51 | 54 | 76 | 200 | −1 048 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 34 | 53 | 71 | 45 | 35 | 77 | 103 |
| Varulager | 6 | 3 | 3 | 4 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 13 | 21 | 25 | 27 | 34 | 106 | 17 |
| Kassa och bank | 19 | 43 | 50 | 45 | 81 | 134 | 35 |
| Omsättningstillgångar | 38 | 68 | 78 | 76 | 115 | 241 | 52 |
| Summa tillgångar | 72 | 120 | 149 | 121 | 150 | 317 | 155 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 40 | 1 | 1 | 77 | 1 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 68 | 89 | 102 | 104 | 127 | 250 | 50 |
| Justerat eget kapital | 68 | 89 | 102 | 104 | 127 | 250 | 50 |
| Kortfristiga skulder | 4 | 31 | 47 | 17 | 23 | 67 | 105 |
| Summa eget kapital och skulder | 72 | 120 | 149 | 121 | 150 | 317 | 155 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 876 | 0 | 966 | 1 043 | 1 198 | 1 198 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 16 121 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Calculia Redovisning AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 97 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 17,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 94,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 24 procent. Bolaget hör hemma i Tjörn.
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet, företrädesvis till helägda och delägda bolag, avseende redovisning, process och digitala lösningar och försäljning - Sales Management. Bolaget skall vidare förvärva, äga och förvalta fast egendom, aktier och andra värdepapper och därmed förenlig verksamhet samt ägna sig åt försäljning av secondhand varor och böcker på nätet.
Styrelse & ledning
- Madeleine Falkenby (f. 1967) Styrelseledamot
- Filip Falkenby (f. 1991) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-10-19 |
|---|---|
| Bransch | Redovisning och bokföring, skatterådgivning (SNI 69201) |
| Adress | Härön Stavsundsholmen 316, 471 90, Kyrkesund Besök: Härön Stavsundsholmen 316, Kyrkesund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |