Aktiebolag Lomma
Cagere Management AB
11 sökningar
Omsättning 2025
5,1 mkr
+75,1 %Rörelsemarginal
3,2 %
−1,6 p.e.Soliditet
27,2 %
+6,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 125 | 2 927 | 767 |
| Rörelseresultat | 162 | 138 | 218 |
| Årets resultat | 127 | 110 | 173 |
| Eget kapital | 435 | 308 | 198 |
| Balansomslutning | 1 601 | 1 482 | 600 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 125 | 2 927 | 767 |
| Övriga externa kostnader | 41 | 156 | 33 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 922 | −2 633 | −516 |
| Rörelseresultat | 162 | 138 | 218 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 161 | 139 | 218 |
| Skatt | 34 | 29 | 45 |
| Årets resultat | 127 | 110 | 173 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 1 254 | 1 187 | 426 |
| Kassa och bank | 347 | 295 | 174 |
| Omsättningstillgångar | 1 601 | 1 482 | 600 |
| Summa tillgångar | 1 601 | 1 482 | 600 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 283 | 173 | 0 |
| Eget kapital | 435 | 308 | 198 |
| Justerat eget kapital | 435 | 308 | 198 |
| Kortfristiga skulder | 1 166 | 1 174 | 402 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 601 | 1 482 | 600 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 60 338 granskade bolag ligger Cagere Management AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 5,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 3,2 procent, och soliditeten var god — 27,2 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 75 procent. Sätet finns i Lomma.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom utbildning, bolagsstrukturer, företagsutveckling och företagsstyrning. Bolaget ska också konsultera inom ekonomi, IT och marknadsföring.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Per Larsson (f. 1966) Styrelseledamot
- Charlott Larsson (f. 1970) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-10-04 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Hans Jonas Väg 45, 237 37, Bjärred Besök: Hans Jonas Väg 45, Bjärred |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |