Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Café Linné AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Café Linné AB ökade omsättningen med 1 procent senaste året. Medianen bland branschens 5 658 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 3,9 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Soliditeten ligger på 27,0 procent — branschens median är 49,0 procent.
Bolaget har 14 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Restaurangverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 672 | 5 019 | 67 % | |
| Värdeförändring | +10,0 % | 2 828 | 4 909 | 42 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,4 % | 3 241 | 5 658 | 43 % |
| Rörelsemarginal | 3,9 % | 3 335 | 5 655 | 41 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,0 % | 3 322 | 5 658 | 41 % |
| Soliditet | 27,0 % | 4 366 | 5 645 | 23 % |
| Nettoomsättning per anställd | 706 tkr | 5 481 | 5 658 | 3 % |
| Rörelseresultat per anställd | 28 tkr | 3 851 | 5 658 | 32 % |
| Nettoomsättning | 9 888 tkr | 2 364 | 5 658 | 58 % |
| Rörelseresultat | 388 tkr | 3 078 | 5 658 | 46 % |
| Antal anställda | 14 | 835 | 5 658 | 85 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 14 343 | 21 786 | 34 % | |
| Värdeförändring | +10,0 % | 10 060 | 21 398 | 53 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,4 % | 13 801 | 24 743 | 44 % |
| Rörelsemarginal | 3,9 % | 13 597 | 24 710 | 45 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,0 % | 12 396 | 24 752 | 50 % |
| Soliditet | 27,0 % | 18 284 | 24 704 | 26 % |
| Nettoomsättning per anställd | 706 tkr | 23 493 | 24 753 | 5 % |
| Rörelseresultat per anställd | 28 tkr | 16 774 | 24 753 | 32 % |
| Nettoomsättning | 9 888 tkr | 17 310 | 24 753 | 30 % |
| Rörelseresultat | 388 tkr | 15 419 | 24 753 | 38 % |
| Antal anställda | 14 | 8 285 | 24 753 | 67 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 51 156 | 78 286 | 35 % | |
| Värdeförändring | +10,0 % | 37 268 | 77 169 | 52 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,4 % | 48 433 | 87 562 | 45 % |
| Rörelsemarginal | 3,9 % | 49 733 | 87 475 | 43 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,0 % | 41 774 | 87 581 | 52 % |
| Soliditet | 27,0 % | 66 978 | 87 381 | 23 % |
| Nettoomsättning per anställd | 706 tkr | 84 260 | 87 582 | 4 % |
| Rörelseresultat per anställd | 28 tkr | 61 878 | 87 582 | 29 % |
| Nettoomsättning | 9 888 tkr | 58 984 | 87 582 | 33 % |
| Rörelseresultat | 388 tkr | 55 644 | 87 582 | 36 % |
| Antal anställda | 14 | 25 611 | 87 582 | 71 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .