Ranking · bokslutsåret 2026
Så rankar Café CN AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Café CN AB ökade omsättningen med 167 procent senaste året. Medianen bland branschens 5 659 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 18,8 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Soliditeten ligger på 61,4 procent — branschens median är 49,0 procent.
Bolaget har 21 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Restaurangverksamhet
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 4 844 | 5 020 | 4 % | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +167,2 % | 15 | 5 659 | 100 % |
| Rörelsemarginal | 18,8 % | 578 | 5 656 | 90 % |
| Avkastning på eget kapital | 93,1 % | 119 | 5 659 | 98 % |
| Soliditet | 61,4 % | 1 804 | 5 646 | 68 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 015 tkr | 4 474 | 5 659 | 21 % |
| Rörelseresultat per anställd | 191 tkr | 1 202 | 5 659 | 79 % |
| Nettoomsättning | 21 310 tkr | 740 | 5 659 | 87 % |
| Rörelseresultat | 4 004 tkr | 335 | 5 659 | 94 % |
| Antal anställda | 21 | 406 | 5 659 | 93 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 13 318 | 13 483 | 1 % | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +167,2 % | 88 | 15 012 | 99 % |
| Rörelsemarginal | 18,8 % | 1 727 | 14 998 | 88 % |
| Avkastning på eget kapital | 93,1 % | 212 | 15 017 | 99 % |
| Soliditet | 61,4 % | 4 315 | 14 973 | 71 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 015 tkr | 13 338 | 15 017 | 11 % |
| Rörelseresultat per anställd | 191 tkr | 5 302 | 15 017 | 65 % |
| Nettoomsättning | 21 310 tkr | 6 374 | 15 017 | 58 % |
| Rörelseresultat | 4 004 tkr | 2 943 | 15 017 | 80 % |
| Antal anställda | 21 | 2 962 | 15 017 | 80 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 77 363 | 78 296 | 1 % | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +167,2 % | 561 | 87 570 | 99 % |
| Rörelsemarginal | 18,8 % | 10 119 | 87 488 | 88 % |
| Avkastning på eget kapital | 93,1 % | 1 420 | 87 590 | 98 % |
| Soliditet | 61,4 % | 24 424 | 87 388 | 72 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 015 tkr | 76 697 | 87 591 | 12 % |
| Rörelseresultat per anställd | 191 tkr | 30 318 | 87 591 | 65 % |
| Nettoomsättning | 21 310 tkr | 36 320 | 87 591 | 59 % |
| Rörelseresultat | 4 004 tkr | 16 751 | 87 591 | 81 % |
| Antal anställda | 21 | 17 298 | 87 591 | 80 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .