Aktiebolag Härryda
Cacces AB
98 sökningar
Omsättning 2024
3,8 mkr
−3,3 %Rörelsemarginal
2,2 %
+1,8 p.e.Soliditet
29,2 %
+7,4 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 802 | 3 932 | 2 505 | 1 823 | 2 107 | 2 007 | 2 412 |
| Rörelseresultat | 84 | 17 | 7 | 9 | 3 | 7 | −4 |
| Årets resultat | 52 | 8 | 6 | 7 | 2 | 1 | 5 |
| Eget kapital | 472 | 419 | 412 | 406 | 398 | 397 | 396 |
| Balansomslutning | 1 616 | 1 925 | 2 120 | 2 941 | 2 739 | 3 056 | 3 223 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 802 | 3 932 | 2 505 | 1 823 | 2 107 | 2 007 | 2 412 |
| Personalkostnader | 1 682 | 1 700 | 1 615 | 1 474 | 1 428 | 1 494 | 1 465 |
| Övriga externa kostnader | 1 386 | 895 | 770 | 370 | 618 | 501 | 946 |
| Övriga rörelseposter, netto | −650 | −1 320 | −113 | 30 | −58 | — | — |
| Rörelseresultat | 84 | 17 | 7 | 9 | 3 | 7 | −4 |
| Ränteintäkter | 8 | 6 | 1 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 92 | 23 | 8 | 9 | 3 | 5 | −7 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 40 |
| Skatt | 40 | 15 | 2 | 2 | 1 | 5 | 28 |
| Årets resultat | 52 | 8 | 6 | 7 | 2 | 1 | 5 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 317 | 317 | 317 | 317 | 317 | 317 | 317 |
| Varulager | 59 | 59 | 59 | 59 | 59 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 388 | 914 | 1 196 | 2 529 | 2 351 | 2 582 | 2 812 |
| Kassa och bank | 852 | 635 | 548 | 36 | 12 | 157 | 94 |
| Omsättningstillgångar | 1 299 | 1 608 | 1 802 | 2 624 | 2 422 | 2 738 | 2 906 |
| Summa tillgångar | 1 616 | 1 925 | 2 120 | 2 941 | 2 739 | 3 056 | 3 223 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 300 | 291 | 286 | 279 | 276 | 276 | 271 |
| Eget kapital | 472 | 419 | 412 | 406 | 398 | 397 | 396 |
| Justerat eget kapital | 472 | 419 | 412 | 406 | 398 | 397 | 396 |
| Kortfristiga skulder | 1 144 | 1 506 | 1 708 | 2 535 | 2 341 | 2 659 | 2 827 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 616 | 1 925 | 2 120 | 2 941 | 2 739 | 3 056 | 3 223 |
Verksamhet
Mätt mot de 22 046 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Cacces AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 3,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 2,2 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 29,2 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 3 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Härryda.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet är fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall bedriva partihandel med kontorsförbrukningsvaror, konsultation inom försäljning, ekonomiska- och juridiska tjänster och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Håkan Svensson (f. 1965) Styrelseledamot
- Hans Svensson (f. 1968) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Susanne Karjalainen (f. 1980) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | Cacces AB (556501-7893) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1994-12-22 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Åkerivägen 2, 443 61, Stenkullen Besök: Åkerivägen 2, Stenkullen |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |