Aktiebolag Stockholm
C4 Shopping Fastighet 1 AB
171 sökningar
Omsättning 2025
101,2 mkr
−2,4 %Rörelsemarginal
21,8 %
−1,2 p.e.Soliditet
21,6 %
+3,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 101 229 | 103 745 | 98 439 | 96 264 | 82 555 |
| Rörelseresultat | 22 041 | 23 799 | 21 414 | 19 255 | 18 639 |
| Årets resultat | 9 128 | 11 177 | 10 782 | 10 436 | 22 767 |
| Eget kapital | 135 453 | 122 665 | 121 488 | 162 706 | 159 270 |
| Balansomslutning | 713 930 | 740 399 | 768 774 | 809 044 | 826 943 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 101 229 | 103 745 | 98 439 | 96 264 | 82 555 |
| Av- och nedskrivningar | 34 172 | 34 006 | 33 073 | 32 651 | 32 507 |
| Övriga externa kostnader | 45 015 | 45 940 | 47 463 | 44 358 | 33 744 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 3 511 | — | 2 335 |
| Rörelseresultat | 22 041 | 23 799 | 21 414 | 19 255 | 18 639 |
| Ränteintäkter | 10 | 51 | 78 | — | — |
| Räntekostnader | 12 380 | 13 794 | 8 658 | 8 895 | 9 035 |
| Resultat efter finansiella poster | 9 671 | 10 056 | 7 475 | 5 671 | 3 495 |
| Bokslutsdispositioner | −5 000 | 6 500 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 8 000 | −3 200 | 6 680 | 7 072 | 22 544 |
| Skatt | 3 543 | 2 179 | 3 373 | 2 307 | 3 272 |
| Årets resultat | 9 128 | 11 177 | 10 782 | 10 436 | 22 767 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 672 350 | 704 437 | 735 184 | 756 620 | 788 528 |
| Kortfristiga fordringar | 18 844 | 31 384 | 25 083 | 45 974 | 30 744 |
| Kassa och bank | 22 736 | 4 578 | 8 507 | 6 450 | 7 671 |
| Omsättningstillgångar | 41 580 | 35 962 | 33 590 | 52 424 | 38 415 |
| Summa tillgångar | 713 930 | 740 399 | 768 774 | 809 044 | 826 943 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 107 616 | 111 438 | 110 656 | 152 220 | 136 453 |
| Eget kapital | 135 453 | 122 665 | 121 488 | 162 706 | 159 270 |
| Justerat eget kapital | 154 112 | 137 354 | 141 338 | 182 556 | 179 120 |
| Obeskattade reserver | 23 500 | 18 500 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Avsättningar | 16 634 | 15 240 | 13 692 | 10 320 | 7 992 |
| Långfristiga skulder | 496 868 | 532 590 | 560 693 | 566 198 | 586 812 |
| Kortfristiga skulder | 60 134 | 51 404 | 47 901 | 44 820 | 47 869 |
| Summa eget kapital och skulder | 713 930 | 740 399 | 768 774 | 809 044 | 826 943 |
| Ställda säkerheter | 585 000 | 586 059 | 591 033 | 589 745 | 589 435 |
| Ansvarsförbindelser | 8 000 | 65 850 | 67 128 | 68 450 | 69 750 |
Verksamhet
Med 101,2 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2025 hör C4 Shopping Fastighet 1 AB till den övre fjärdedelen bland branschens 15 070 bolag med bokslut. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 21,8 procent, och soliditeten var måttlig — 21,6 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 2 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska ha till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt förvärva, äga och förvalta fastigheter och värdehandligar och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Evert Jan van Garderen (f. 1961) Ordförande, Styrelseledamot
- Vincent Petrus Jacobus Meijer (f. 1963) Styrelseledamot
- Roberto Fraticelli (f. 1971) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Gabriel Novella (f. 1982) Huvudansvarig revisor
- Tom Roger Gunnar Ågren (f. 1970) Delgivningsbar person
Koncern
| Moderbolag | ECP Kristianstad AB (556723-5634) |
|---|---|
| Koncernmoder | EUROCOMMERCIAL PROPERTIES N.V. |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-07-02 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Kungsgatan 48, 7tr, 111 35, Stockholm Besök: Kungsgatan 48 7tr, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |