Aktiebolag Staffanstorp
C3tech AB
41 sökningar
3 mkr
−1,3 %58,9 %
+9,3 p.e.60,0 %
−4,6 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 041 | 3 081 | 3 092 | 2 571 | 2 028 |
| Rörelseresultat | 1 790 | 1 527 | 1 602 | 630 | 1 274 |
| Årets resultat | 1 042 | 801 | 1 303 | 447 | 727 |
| Eget kapital | 2 183 | 1 691 | 1 416 | 823 | 752 |
| Balansomslutning | 3 636 | 2 617 | 2 122 | 1 238 | 1 229 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 041 | 3 081 | 3 092 | 2 571 | 2 028 |
| Personalkostnader | 1 125 | 1 448 | 1 414 | 1 861 | 698 |
| Övriga externa kostnader | 72 | 108 | 76 | 81 | 56 |
| Övriga rörelseposter, netto | −54 | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 1 790 | 1 527 | 1 602 | 630 | 1 274 |
| Ränteintäkter | 397 | 8 | 19 | — | — |
| Räntekostnader | 256 | 108 | 1 | 0 | 31 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 931 | 1 426 | 1 957 | 333 | 1 243 |
| Bokslutsdispositioner | −549 | −386 | −404 | 310 | −310 |
| Skatt | 340 | 239 | 250 | 196 | 206 |
| Årets resultat | 1 042 | 801 | 1 303 | 447 | 727 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 140 | 693 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 30 | 92 | 267 | 175 | 161 |
| Kassa och bank | 1 240 | 1 246 | 1 269 | 814 | 513 |
| Omsättningstillgångar | 1 496 | 1 924 | 2 122 | 1 238 | 1 229 |
| Summa tillgångar | 3 636 | 2 617 | 2 122 | 1 238 | 1 229 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 116 | 865 | 88 | 351 | 0 |
| Eget kapital | 2 183 | 1 691 | 1 416 | 823 | 752 |
| Justerat eget kapital | 3 246 | 2 318 | 1 737 | 823 | 998 |
| Obeskattade reserver | 1 339 | 790 | 404 | 0 | 310 |
| Kortfristiga skulder | 114 | 136 | 302 | 415 | 167 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 636 | 2 617 | 2 122 | 1 238 | 1 229 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 15 041 granskade bolag ligger C3tech AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 58,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 60,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 1 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Staffanstorp.
Konsulttjänster inom IT, IT-säkerhetstjänster och rådgivning. Bolaget ska även äga och förvalta värdepapper och fast egendom, liksom annan härmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Christian Clementson (f. 1982) Styrelseledamot
- Camilla Clementson (f. 1982) Styrelsesuppleant
- Pernilla Stenfors (f. 1971) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-11-24 |
|---|---|
| Bransch | Datakonsultverksamhet (SNI 62201) |
| Adress | Annerovägen 20, 245 38, Staffanstorp Besök: Annerovägen 20, Staffanstorp |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |