Aktiebolag Uppsala
C2 Vertical Safety AB
111 sökningar
Omsättning 2025
95,1 mkr
+18,4 %Rörelsemarginal
5,1 %
−0,6 p.e.Soliditet
45,0 %
+4,1 p.e.Anställda
25
+4,2 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 95 123 | 80 318 | 86 410 | 75 229 | 62 342 |
| Rörelseresultat | 4 820 | 4 530 | 4 134 | 2 290 | −577 |
| Årets resultat | 3 397 | 152 | 248 | 129 | 40 |
| Eget kapital | 14 346 | 10 949 | 10 797 | 10 549 | 10 420 |
| Balansomslutning | 37 061 | 31 863 | 41 961 | 38 177 | 32 182 |
| Anställda | 25 | 24 | 23 | 22 | 22 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 95 123 | 80 318 | 86 410 | 75 229 | 62 342 |
| Personalkostnader | 22 986 | 19 505 | 16 315 | 14 294 | 13 150 |
| Av- och nedskrivningar | 573 | 360 | 387 | 270 | 454 |
| Övriga externa kostnader | 14 763 | 12 858 | 12 456 | 11 680 | 10 150 |
| Övriga rörelseposter, netto | −51 981 | −43 065 | −53 118 | −46 695 | −39 165 |
| Rörelseresultat | 4 820 | 4 530 | 4 134 | 2 290 | −577 |
| Ränteintäkter | 38 | 254 | 13 | — | — |
| Räntekostnader | 325 | 282 | 544 | 322 | 236 |
| Resultat efter finansiella poster | 4 533 | 4 502 | 3 604 | 2 018 | −788 |
| Bokslutsdispositioner | −316 | 488 | 29 | −91 | 853 |
| Koncernbidrag | 108 | −4 740 | −3 197 | −1 700 | 0 |
| Skatt | 929 | 98 | 187 | 98 | 25 |
| Årets resultat | 3 397 | 152 | 248 | 129 | 40 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 141 | 2 384 | 1 128 | 1 020 | 644 |
| Varulager | 14 093 | 12 832 | 12 475 | 10 025 | 14 924 |
| Kortfristiga fordringar | 20 266 | 16 071 | 28 288 | 25 606 | 16 334 |
| Kassa och bank | 561 | 576 | 70 | 1 526 | 280 |
| Omsättningstillgångar | 34 920 | 29 479 | 40 833 | 37 158 | 31 538 |
| Summa tillgångar | 37 061 | 31 863 | 41 961 | 38 177 | 32 182 |
| Aktiekapital | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Balanserat resultat | 9 949 | 9 797 | 9 549 | 9 420 | 9 380 |
| Eget kapital | 14 346 | 10 949 | 10 797 | 10 549 | 10 420 |
| Justerat eget kapital | 16 661 | 13 013 | 13 249 | 13 023 | 12 822 |
| Obeskattade reserver | 2 915 | 2 599 | 3 088 | 3 116 | 3 025 |
| Långfristiga skulder | 3 744 | 2 541 | 5 699 | 3 249 | 6 537 |
| Kortfristiga skulder | 16 056 | 15 774 | 22 377 | 21 263 | 12 200 |
| Summa eget kapital och skulder | 37 061 | 31 863 | 41 961 | 38 177 | 32 182 |
| Ställda säkerheter | 12 200 | 9 200 | 9 200 | 9 200 | 9 200 |
| Ansvarsförbindelser | 87 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
C2 Vertical Safety AB omsatte 95,1 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 885 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på 5,1 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 45,0 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 18 procent. Bolaget sysselsatte 25 personer och har sitt säte i Uppsala.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva import, tillverkning, distribution och försäljning av säkerhetsutrustning för arbete på hög höjd, klätterutrustning, belysningsarmatur och andra säkerhetsrelaterade produkter samt tillhandahålla utbildning och rådgivning i anslutning härtill. Bolaget får även äga och förvalta fast egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Mattias Åkesson (f. 1973) Verkställande direktör
Styrelse
- Johan Kjell (f. 1974) Ordförande, Styrelseledamot
- Mattias Åkesson (f. 1973) Styrelseledamot
- Mikael Johansson (f. 1968) Styrelseledamot
- Cecilia Johansson (f. 1967) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Tomas Näsfeldt (f. 1960) Revisor
Koncern
| Moderbolag | C2 Safety AB (556791-8601) |
|---|---|
| Koncernmoder | C2 Safety AB (556791-8601) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2000-07-05 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med sport- och fritidsartiklar (SNI 46491) |
| Adress | Börjegatan 78, 752 29, Uppsala Besök: Börjegatan 78, Uppsala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 018-677990 |