Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar C-G Eliassons Elinstallationer Aktiebolag
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
C-G Eliassons Elinstallationer Aktiebolag ökade omsättningen med 28 procent senaste året. Medianen bland branschens 2 123 jämförbara bolag är 1 procent.
Rörelsemarginalen är 11,1 procent, mot branschmedianens 6,3 procent.
Soliditeten ligger på 38,1 procent — branschens median är 40,7 procent.
Bolaget har 3 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Elinstallationer
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 525 | 1 775 | 14 % | |
| Värdeförändring | −55,0 % | 1 669 | 1 751 | 5 % |
| Tillväxt i omsättning | +28,4 % | 324 | 2 123 | 85 % |
| Rörelsemarginal | 11,1 % | 531 | 2 122 | 75 % |
| Avkastning på eget kapital | 59,2 % | 300 | 2 123 | 86 % |
| Soliditet | 38,1 % | 1 167 | 2 123 | 45 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 458 tkr | 1 466 | 2 123 | 31 % |
| Rörelseresultat per anställd | 161 tkr | 744 | 2 123 | 65 % |
| Nettoomsättning | 4 375 tkr | 2 003 | 2 123 | 6 % |
| Rörelseresultat | 484 tkr | 1 334 | 2 123 | 37 % |
| Antal anställda | 3 | 1 855 | 2 123 | 13 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 9 883 | 12 119 | 18 % | |
| Värdeförändring | −55,0 % | 11 416 | 11 946 | 4 % |
| Tillväxt i omsättning | +28,4 % | 1 771 | 15 013 | 88 % |
| Rörelsemarginal | 11,1 % | 3 900 | 15 000 | 74 % |
| Avkastning på eget kapital | 59,2 % | 1 929 | 15 018 | 87 % |
| Soliditet | 38,1 % | 7 642 | 15 011 | 49 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 458 tkr | 10 320 | 15 018 | 31 % |
| Rörelseresultat per anställd | 161 tkr | 5 946 | 15 018 | 60 % |
| Nettoomsättning | 4 375 tkr | 14 098 | 15 018 | 6 % |
| Rörelseresultat | 484 tkr | 9 045 | 15 018 | 40 % |
| Antal anställda | 3 | 13 122 | 15 018 | 13 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 57 297 | 70 454 | 19 % | |
| Värdeförändring | −55,0 % | 66 254 | 69 406 | 5 % |
| Tillväxt i omsättning | +28,4 % | 10 472 | 87 544 | 88 % |
| Rörelsemarginal | 11,1 % | 23 208 | 87 457 | 73 % |
| Avkastning på eget kapital | 59,2 % | 11 892 | 87 563 | 86 % |
| Soliditet | 38,1 % | 44 233 | 87 519 | 49 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 458 tkr | 58 954 | 87 564 | 33 % |
| Rörelseresultat per anställd | 161 tkr | 34 080 | 87 564 | 61 % |
| Nettoomsättning | 4 375 tkr | 82 166 | 87 564 | 6 % |
| Rörelseresultat | 484 tkr | 52 593 | 87 564 | 40 % |
| Antal anställda | 3 | 76 653 | 87 564 | 12 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .