Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar C E C i Sverige AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
C E C i Sverige AB minskade omsättningen med 11 procent senaste året. Medianen bland branschens 92 jämförbara bolag är -1 procent.
Rörelsemarginalen är −1,5 procent, mot branschmedianens 2,6 procent.
Soliditeten ligger på 16,8 procent — branschens median är 46,8 procent.
Bolaget har 28 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Reparation och underhåll av motorcyklar
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 25 | 81 | 69 % | |
| Värdeförändring | −24,0 % | 73 | 81 | 10 % |
| Tillväxt i omsättning | −11,0 % | 76 | 92 | 17 % |
| Rörelsemarginal | −1,5 % | 77 | 92 | 16 % |
| Avkastning på eget kapital | −15,0 % | 79 | 92 | 14 % |
| Soliditet | 16,8 % | 83 | 92 | 10 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 444 tkr | 34 | 92 | 63 % |
| Rörelseresultat per anställd | −83 tkr | 80 | 92 | 13 % |
| Nettoomsättning | 152 440 tkr | 7 | 92 | 92 % |
| Rörelseresultat | −2 322 tkr | 88 | 92 | 4 % |
| Antal anställda | 28 | 5 | 92 | 95 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 4 093 | 13 483 | 70 % | |
| Värdeförändring | −24,0 % | 11 042 | 13 293 | 17 % |
| Tillväxt i omsättning | −11,0 % | 12 318 | 15 012 | 18 % |
| Rörelsemarginal | −1,5 % | 12 683 | 14 997 | 15 % |
| Avkastning på eget kapital | −15,0 % | 13 674 | 15 017 | 9 % |
| Soliditet | 16,8 % | 13 198 | 14 974 | 12 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 444 tkr | 1 819 | 15 017 | 88 % |
| Rörelseresultat per anställd | −83 tkr | 13 505 | 15 017 | 10 % |
| Nettoomsättning | 152 440 tkr | 1 411 | 15 017 | 91 % |
| Rörelseresultat | −2 322 tkr | 14 138 | 15 017 | 6 % |
| Antal anställda | 28 | 2 211 | 15 017 | 85 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 22 769 | 78 286 | 71 % | |
| Värdeförändring | −24,0 % | 64 236 | 77 169 | 17 % |
| Tillväxt i omsättning | −11,0 % | 72 059 | 87 562 | 18 % |
| Rörelsemarginal | −1,5 % | 73 936 | 87 475 | 15 % |
| Avkastning på eget kapital | −15,0 % | 79 306 | 87 581 | 9 % |
| Soliditet | 16,8 % | 77 049 | 87 381 | 12 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 444 tkr | 9 675 | 87 582 | 89 % |
| Rörelseresultat per anställd | −83 tkr | 78 736 | 87 582 | 10 % |
| Nettoomsättning | 152 440 tkr | 7 824 | 87 582 | 91 % |
| Rörelseresultat | −2 322 tkr | 82 509 | 87 582 | 6 % |
| Antal anställda | 28 | 12 871 | 87 582 | 85 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .