Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar BYNINE AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
BYNINE AB ökade omsättningen med 1 procent senaste året. Medianen bland branschens 273 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 3,5 procent, mot branschmedianens 6,0 procent.
Soliditeten ligger på 74,7 procent — branschens median är 46,0 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 85 | 255 | 67 % | |
| Värdeförändring | +41,0 % | 52 | 254 | 80 % |
| Tillväxt i omsättning | +0,7 % | 149 | 273 | 45 % |
| Rörelsemarginal | 3,5 % | 155 | 273 | 43 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,5 % | 140 | 273 | 49 % |
| Soliditet | 74,7 % | 40 | 273 | 85 % |
| Nettoomsättning per anställd | 7 405 tkr | 24 | 273 | 91 % |
| Rörelseresultat per anställd | 256 tkr | 90 | 273 | 67 % |
| Nettoomsättning | 29 619 tkr | 89 | 273 | 67 % |
| Rörelseresultat | 1 024 tkr | 133 | 273 | 51 % |
| Antal anställda | 4 | 200 | 273 | 27 % |
Hallands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 804 | 2 548 | 68 % | |
| Värdeförändring | +41,0 % | 585 | 2 513 | 77 % |
| Tillväxt i omsättning | +0,7 % | 1 695 | 2 867 | 41 % |
| Rörelsemarginal | 3,5 % | 1 794 | 2 862 | 37 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,5 % | 1 470 | 2 867 | 49 % |
| Soliditet | 74,7 % | 342 | 2 859 | 88 % |
| Nettoomsättning per anställd | 7 405 tkr | 196 | 2 867 | 93 % |
| Rörelseresultat per anställd | 256 tkr | 822 | 2 867 | 71 % |
| Nettoomsättning | 29 619 tkr | 891 | 2 867 | 69 % |
| Rörelseresultat | 1 024 tkr | 1 346 | 2 867 | 53 % |
| Antal anställda | 4 | 2 116 | 2 867 | 26 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 25 029 | 78 296 | 68 % | |
| Värdeförändring | +41,0 % | 18 274 | 77 179 | 76 % |
| Tillväxt i omsättning | +0,7 % | 50 278 | 87 570 | 43 % |
| Rörelsemarginal | 3,5 % | 52 104 | 87 488 | 40 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,5 % | 44 054 | 87 590 | 50 % |
| Soliditet | 74,7 % | 10 790 | 87 388 | 88 % |
| Nettoomsättning per anställd | 7 405 tkr | 5 970 | 87 591 | 93 % |
| Rörelseresultat per anställd | 256 tkr | 23 407 | 87 591 | 73 % |
| Nettoomsättning | 29 619 tkr | 28 909 | 87 591 | 67 % |
| Rörelseresultat | 1 024 tkr | 40 081 | 87 591 | 54 % |
| Antal anställda | 4 | 66 440 | 87 591 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .