Aktiebolag Vingåker
Byles Däck AB
200 sökningar
Omsättning 2025
2,9 mkr
+8,2 %Rörelsemarginal
3,1 %
−2,0 p.e.Soliditet
66,4 %
−1,1 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 939 | 2 717 | 2 936 | 2 778 | 2 686 | 2 376 | 1 986 | 1 687 |
| Rörelseresultat | 90 | 138 | 6 | 165 | 38 | 350 | 444 | 459 |
| Årets resultat | 72 | 110 | 82 | 130 | 120 | 272 | 270 | 266 |
| Eget kapital | 1 074 | 1 002 | 893 | 810 | 680 | 561 | 488 | 387 |
| Balansomslutning | 1 617 | 1 483 | 1 323 | 1 176 | 1 088 | 960 | 989 | 817 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 939 | 2 717 | 2 936 | 2 778 | 2 686 | 2 376 | 1 986 | 1 687 |
| Personalkostnader | 780 | 782 | 868 | 706 | 636 | 139 | 1 | 2 |
| Av- och nedskrivningar | 54 | 77 | 96 | 98 | 76 | 64 | 46 | 19 |
| Övriga externa kostnader | 296 | 296 | 414 | 441 | 460 | 436 | 456 | 245 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 719 | −1 424 | −1 552 | −1 368 | −1 476 | −1 387 | −1 039 | −962 |
| Rörelseresultat | 90 | 138 | 6 | 165 | 38 | 350 | 444 | 459 |
| Ränteintäkter | 1 | 3 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 91 | 141 | 7 | 165 | 38 | 350 | 444 | 459 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 100 | 0 | 116 | 0 | −100 | −116 |
| Skatt | 19 | 31 | 25 | 35 | 35 | 78 | 74 | 77 |
| Årets resultat | 72 | 110 | 82 | 130 | 120 | 272 | 270 | 266 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 007 | 904 | 825 | 740 | 574 | 460 | 410 | 114 |
| Varulager | 95 | 189 | 100 | 183 | 127 | 216 | 171 | 117 |
| Kortfristiga fordringar | 133 | 25 | 145 | 141 | 38 | 65 | 128 | 87 |
| Kassa och bank | 382 | 365 | 253 | 112 | 349 | 219 | 280 | 498 |
| Omsättningstillgångar | 610 | 578 | 497 | 436 | 514 | 500 | 579 | 703 |
| Summa tillgångar | 1 617 | 1 483 | 1 323 | 1 176 | 1 088 | 960 | 989 | 817 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 952 | 842 | 761 | 630 | 510 | 239 | 168 | 71 |
| Eget kapital | 1 074 | 1 002 | 893 | 810 | 680 | 561 | 488 | 387 |
| Justerat eget kapital | 1 074 | 1 002 | 893 | 889 | 759 | 733 | 660 | 479 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 100 | 100 | 216 | 216 | 116 |
| Kortfristiga skulder | 543 | 481 | 430 | 266 | 308 | 183 | 285 | 314 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 617 | 1 483 | 1 323 | 1 176 | 1 088 | 960 | 989 | 817 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 681 granskade bolag ligger Byles Däck AB strax under mitten räknat på omsättning, med 2,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 3,1 procent, och soliditeten var hög — 66,4 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Vingåker.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Allmän service av motorfordon samt däckservice.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Stefan Gren (f. 1977) Styrelseledamot
- Annika Ribbelöv (f. 1978) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-12-19 |
|---|---|
| Bransch | Däckservice (SNI 95313) |
| Adress | Byle Tisnaräng 1, 643 94, Vingåker Besök: Byle Tisnaräng 1, Vingåker |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |