Aktiebolag Södertälje
Byggnadsfirma Patrik Abring AB
97 sökningar
3,4 mkr
−17,3 %2,0 %
+3,1 p.e.28,2 %
+0,5 p.e.3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 383 | 4 090 | 5 287 | 5 232 | 3 494 |
| Rörelseresultat | 69 | −45 | 507 | 206 | 172 |
| Årets resultat | 58 | −49 | 400 | 160 | 135 |
| Eget kapital | 324 | 266 | 615 | 215 | 185 |
| Balansomslutning | 1 150 | 960 | 1 348 | 1 151 | 1 270 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 383 | 4 090 | 5 287 | 5 232 | 3 494 |
| Personalkostnader | 1 424 | 1 672 | 1 823 | 1 538 | 1 300 |
| Av- och nedskrivningar | 23 | 27 | 14 | 27 | 32 |
| Övriga externa kostnader | 516 | 713 | 680 | 645 | 543 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 351 | −1 723 | −2 263 | −2 816 | −1 447 |
| Rörelseresultat | 69 | −45 | 507 | 206 | 172 |
| Ränteintäkter | 1 | 2 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 5 | 6 | 1 | 3 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 66 | −49 | 506 | 203 | 171 |
| Skatt | 8 | 0 | 106 | 43 | 37 |
| Årets resultat | 58 | −49 | 400 | 160 | 135 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 12 | 35 | 62 | 75 | 93 |
| Varulager | 80 | 83 | 60 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 506 | 462 | 1 223 | 267 | 427 |
| Kassa och bank | 552 | 380 | 3 | 809 | 750 |
| Omsättningstillgångar | 1 138 | 925 | 1 286 | 1 076 | 1 176 |
| Summa tillgångar | 1 150 | 960 | 1 348 | 1 151 | 1 270 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 216 | 265 | 165 | 5 | 0 |
| Eget kapital | 324 | 266 | 615 | 215 | 185 |
| Justerat eget kapital | 324 | 266 | 615 | 215 | 185 |
| Kortfristiga skulder | 826 | 694 | 733 | 936 | 1 085 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 150 | 960 | 1 348 | 1 151 | 1 270 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 16 663 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Byggnadsfirma Patrik Abring AB över mittlinjen sett till omsättning, med 3,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 2,0 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 28,2 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 17 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Södertälje.
Bolaget ska bedriva snickeriverksamhet samt äga och förvalta fast och lös egendom samt värdepapper, och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Patrik Abring (f. 1990) Styrelseledamot
- Malin Blinkovski (f. 1991) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-08-12 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Rudholm 41, 646 93, Gnesta Besök: Rudholm 41, Gnesta |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-7954489 |