Aktiebolag Sävsjö
Byggmåleri Anders Apell AB
80 sökningar
Omsättning 2025
594 tkr
−65,2 %Rörelsemarginal
23,4 %
+14,5 p.e.Soliditet
55,7 %
−1,9 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 594 | 1 708 | 2 169 | 2 150 | 2 522 |
| Rörelseresultat | 139 | 152 | 23 | 294 | 248 |
| Årets resultat | 100 | 110 | 5 | 227 | 188 |
| Eget kapital | 216 | 236 | 127 | 342 | 305 |
| Balansomslutning | 388 | 410 | 732 | 939 | 969 |
| Anställda | 0 | 2 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 594 | 1 708 | 2 169 | 2 150 | 2 522 |
| Personalkostnader | 28 | 686 | 1 270 | 1 253 | 1 398 |
| Av- och nedskrivningar | 43 | 19 | 19 | 25 | 26 |
| Övriga externa kostnader | 64 | 325 | 498 | 443 | 384 |
| Övriga rörelseposter, netto | −320 | −526 | −359 | −135 | −466 |
| Rörelseresultat | 139 | 152 | 23 | 294 | 248 |
| Räntekostnader | 14 | 14 | 17 | 8 | 11 |
| Resultat efter finansiella poster | 126 | 138 | 6 | 286 | 237 |
| Skatt | 26 | 28 | 2 | 59 | 49 |
| Årets resultat | 100 | 110 | 5 | 227 | 188 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 108 | 16 | 35 | 54 | 79 |
| Varulager | 61 | 54 | 80 | 168 | 63 |
| Kortfristiga fordringar | 201 | 85 | 396 | 546 | 437 |
| Kassa och bank | 18 | 255 | 221 | 171 | 390 |
| Omsättningstillgångar | 279 | 395 | 697 | 885 | 890 |
| Summa tillgångar | 388 | 410 | 732 | 939 | 969 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 6 | 16 | 12 | 5 | 7 |
| Eget kapital | 216 | 236 | 127 | 342 | 305 |
| Justerat eget kapital | 216 | 236 | 127 | 342 | 305 |
| Långfristiga skulder | 77 | 35 | 193 | 18 | 16 |
| Kortfristiga skulder | 95 | 139 | 412 | 579 | 648 |
| Summa eget kapital och skulder | 388 | 410 | 732 | 939 | 969 |
| Ställda säkerheter | 1 100 | 1 100 | 1 100 | 1 100 | 1 100 |
Verksamhet
Byggmåleri Anders Apell AB omsatte 594 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,6 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 23,4 procent, och soliditeten var hög — 55,7 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 65 procent. Sätet finns i Sävsjö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva målerirörelse, handel i parti och minut med färg och måleriartiklar samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Anders Apell (f. 1956) Styrelseledamot
- Taina Apell (f. 1959) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2001-10-17 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Hornsgatan 6, 576 31, Sävsjö Besök: Hornsgatan 6, Sävsjö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |