starkabolag.se

Aktiebolag Kristianstad

Byggkontroll i Syd AB

98 sökningar

Omsättning 2025

1,3 mkr

−6,3 %
Rörelsemarginal

31,2 %

−0,3 p.e.
Soliditet

63,0 %

+7,4 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Omsättning1 3481 4381 7411 8041 653
Rörelseresultat421453763632662
Årets resultat358377611504530
Eget kapital607599821710736
Balansomslutning9641 0911 2061 0931 100
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Nettoomsättning1 3481 4381 7411 8041 653
Personalkostnader697739704822749
Av- och nedskrivningar928282828
Övriga externa kostnader219218247323214
Rörelseresultat421453763632662
Ränteintäkter24245——
Räntekostnader00311
Resultat efter finansiella poster445477765631677
Bokslutsdispositioner90770
Skatt96100161134148
Årets resultat358377611504530

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Anläggningstillgångar09376492
Kortfristiga fordringar9836521527883
Kassa och bank866717954751924
Omsättningstillgångar9641 0821 1701 0291 008
Summa tillgångar9641 0911 2061 0931 100
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat149122110106106
Eget kapital607599821710736
Justerat eget kapital607606828723754
Obeskattade reserver0991623
Kortfristiga skulder357483376367341
Summa eget kapital och skulder9641 0911 2061 0931 100

Verksamhet

Byggkontroll i Syd AB omsatte 1,3 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 748 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 31,2 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 63,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 6 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Kristianstad.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska inom byggbranschen bedriva byggledning och bygg- kontroll, besiktningar, kvalitetsansvariguppdrag, utredningar och fuktmätningar samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även tillhandahålla utbildningar och kurser inom ämnesområdet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Byggkontroll i Syd AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Byggkontroll i Syd AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Byggkontroll i Syd AB (556779-9191)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Byggkontroll i Syd AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Koncern

Moderbolag Sydfastigheter i Kristianstad AB (556730-9116)
Koncernmoder Sydfastigheter i Kristianstad AB (556730-9116)

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2009-03-25
Bransch Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121)
Adress
Industrigatan 50, 291 36, Kristianstad
Besök: Industrigatan 50, Kristianstad
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad