Aktiebolag Lerum
Bygg & Väg Service i Gråbo AB
86 sökningar
Omsättning 2025
5 mkr
−17,5 %Rörelsemarginal
0,4 %
−2,2 p.e.Soliditet
40,8 %
+4,4 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 960 | 6 012 | 6 584 | 5 735 | 6 769 | 4 716 | 5 367 | 4 288 |
| Rörelseresultat | 19 | 155 | 108 | 73 | 4 | 57 | 41 | 65 |
| Årets resultat | 11 | 143 | 103 | 58 | −18 | 44 | 28 | 53 |
| Eget kapital | 472 | 461 | 318 | 215 | 157 | 175 | 131 | 103 |
| Balansomslutning | 1 156 | 1 264 | 1 272 | 1 217 | 1 058 | 1 382 | 1 013 | 767 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 960 | 6 012 | 6 584 | 5 735 | 6 769 | 4 716 | 5 367 | 4 288 |
| Personalkostnader | 1 703 | 1 651 | 1 607 | 1 210 | 1 095 | 953 | 1 134 | 430 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 70 | 30 | 43 | 39 | 78 | 61 | 9 |
| Övriga externa kostnader | 734 | 900 | 1 121 | 871 | 832 | 889 | 981 | 1 082 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 504 | −3 236 | −3 718 | −3 538 | −4 799 | −2 739 | −3 150 | −2 702 |
| Rörelseresultat | 19 | 155 | 108 | 73 | 4 | 57 | 41 | 65 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 8 | 9 | 6 | 15 | 22 | 13 | 13 | 12 |
| Resultat efter finansiella poster | 11 | 147 | 103 | 58 | −18 | 44 | 28 | 53 |
| Skatt | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 11 | 143 | 103 | 58 | −18 | 44 | 28 | 53 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 70 | 101 | 144 | 182 | 143 | 21 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 749 | 377 | 401 |
| Kortfristiga fordringar | 650 | 1 148 | 867 | 726 | 898 | 451 | 188 | 306 |
| Kassa och bank | 506 | 116 | 335 | 390 | 16 | 0 | 304 | 39 |
| Omsättningstillgångar | 1 156 | 1 264 | 1 202 | 1 116 | 915 | 1 200 | 869 | 746 |
| Summa tillgångar | 1 156 | 1 264 | 1 272 | 1 217 | 1 058 | 1 382 | 1 013 | 767 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 411 | 268 | 165 | 107 | 125 | 81 | 53 | 0 |
| Eget kapital | 472 | 461 | 318 | 215 | 157 | 175 | 131 | 103 |
| Justerat eget kapital | 472 | 461 | 318 | 215 | 157 | 175 | 131 | 103 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 48 | 357 | 145 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 684 | 803 | 954 | 1 002 | 853 | 850 | 737 | 664 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 156 | 1 264 | 1 272 | 1 217 | 1 058 | 1 382 | 1 013 | 767 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 449 | 449 | 449 | 449 | 449 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 502 granskade bolag ligger Bygg & Väg Service i Gråbo AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 0,4 procent, och soliditeten var god — 40,8 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 17 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Lerum.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva byggnation och vägentreprenad samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Evert Urban Johansson (f. 1962) Styrelseledamot
- Niclas Johansson (f. 1989) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-01-04 |
|---|---|
| Bransch | Anläggning av vägar och motorvägar (SNI 42110) |
| Adress | Hörnemossevägen 70, 443 42, Gråbo Besök: Hörnemossevägen 70, Gråbo |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |