Aktiebolag Mark
Bygg och Rivvargar AB
112 sökningar
Omsättning 2024
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
70,0 %
−7,9 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 92 | 5 616 | 6 839 | 6 999 | 8 193 |
| Rörelseresultat | −253 | 0 | −1 472 | 73 | 872 | 394 | 511 |
| Årets resultat | −260 | −5 | −1 175 | 0 | 670 | 296 | 394 |
| Eget kapital | 403 | 663 | 668 | 1 843 | 1 844 | 976 | 980 |
| Balansomslutning | 576 | 851 | 851 | 4 067 | 3 446 | 1 641 | 2 058 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 92 | 5 616 | 6 839 | 6 999 | 8 193 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 116 | 1 155 | 1 466 | 1 510 | 239 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 35 | 196 | 173 | 124 | 91 |
| Övriga externa kostnader | 253 | 0 | 688 | 850 | 877 | 1 148 | 656 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | −725 | −3 342 | −3 451 | −3 823 | −6 696 |
| Rörelseresultat | −253 | 0 | −1 472 | 73 | 872 | 394 | 511 |
| Räntekostnader | 8 | 5 | 25 | 74 | 19 | 14 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | −260 | −5 | −1 498 | 0 | 852 | 380 | 505 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 323 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 182 | 83 | 111 |
| Årets resultat | −260 | −5 | −1 175 | 0 | 670 | 296 | 394 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 361 | 556 | 350 | 363 |
| Kortfristiga fordringar | 576 | 851 | 851 | 3 525 | 1 374 | 1 024 | 1 039 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 181 | 1 516 | 267 | 656 |
| Omsättningstillgångar | 576 | 851 | 851 | 3 706 | 2 890 | 1 292 | 1 695 |
| Summa tillgångar | 576 | 851 | 851 | 4 067 | 3 446 | 1 641 | 2 058 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 613 | 618 | 1 793 | 1 793 | 1 124 | 630 | 536 |
| Eget kapital | 403 | 663 | 668 | 1 843 | 1 844 | 976 | 980 |
| Justerat eget kapital | 403 | 663 | 668 | 2 099 | 2 100 | 976 | 980 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 323 | 323 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 10 | 10 | 0 | 12 | 17 | −480 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 163 | 178 | 183 | 1 889 | 1 262 | 1 145 | 1 078 |
| Summa eget kapital och skulder | 576 | 851 | 851 | 4 067 | 3 446 | 1 641 | 2 058 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska bedriva byggnadssnickeriarbeten, måleriarbeten, bygg- och rivning anläggningsarbeten, andra bygginstallationer.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Alvydas Rimkus (f. 1976) Styrelseledamot
- Akvile Butkute-Rimkiene (f. 1984) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-09-20 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Vävlagaregatan 3, 511 63, Skene Besök: Vävlagaregatan 3, Skene |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Registrerad |