Aktiebolag Malmö
Burlövsanläggning AB
24 sökningar
463 tkr
−12,1 %-21,0 %
+4,9 p.e.-105,1 %
−90,3 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 463 | 527 | 491 | 280 |
| Rörelseresultat | −97 | −136 | −20 | 137 |
| Årets resultat | −142 | −139 | 10 | 82 |
| Eget kapital | −164 | −22 | 117 | 107 |
| Balansomslutning | 156 | 148 | 233 | 298 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 463 | 527 | 491 | 280 |
| Personalkostnader | 323 | 440 | 289 | 96 |
| Övriga externa kostnader | 132 | 158 | 193 | 30 |
| Övriga rörelseposter, netto | −105 | −65 | −29 | −17 |
| Rörelseresultat | −97 | −136 | −20 | 137 |
| Räntekostnader | 45 | 3 | 1 | 34 |
| Resultat efter finansiella poster | −142 | −139 | −21 | 103 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 34 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 3 | 21 |
| Årets resultat | −142 | −139 | 10 | 82 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06* |
|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 155 | 144 | 233 | 284 |
| Kassa och bank | 1 | 4 | 0 | 14 |
| Omsättningstillgångar | 156 | 148 | 233 | 298 |
| Summa tillgångar | 156 | 148 | 233 | 298 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | −47 | 92 | 82 | 0 |
| Eget kapital | −164 | −22 | 117 | 107 |
| Justerat eget kapital | −164 | −22 | 117 | 134 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 34 |
| Kortfristiga skulder | 320 | 170 | 116 | 157 |
| Summa eget kapital och skulder | 156 | 148 | 233 | 298 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 103 granskade bolag ligger Burlövsanläggning AB strax under mitten räknat på omsättning, med 463 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -21,0 procent, och soliditeten var låg — -105,1 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 12 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Malmö.
Bolaget skall bedriva anläggningsarbete, arbeta med trädgårdsarbete och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Kastriot Kacurri (f. 1985) Styrelseledamot
- Eglantina Kacurri (f. 1989) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-06-16 |
|---|---|
| Bransch | Skötsel och underhåll av grönytor (SNI 81300) |
| Adress | Elisetorpsvägen 15 D, 232 33, Arlöv Besök: Elisetorpsvägen 15 D, Arlöv |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |