Aktiebolag Umeå
Buref Kronoskogen AB
80 sökningar
Omsättning 2025
11,7 mkr
+7,9 %Rörelsemarginal
40,7 %
+4,9 p.e.Soliditet
20,5 %
+3,8 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 11 658 | 10 806 | 10 440 | 10 178 | 9 897 | 9 474 | 9 010 | 8 323 |
| Rörelseresultat | 4 742 | 3 870 | 3 466 | 3 177 | 3 076 | 3 249 | 2 797 | 1 523 |
| Årets resultat | 1 880 | 1 633 | 3 164 | 1 474 | 1 309 | 1 261 | 1 273 | 596 |
| Eget kapital | 39 532 | 30 423 | 28 790 | 28 625 | 27 151 | 25 842 | 24 581 | 23 308 |
| Balansomslutning | 193 113 | 182 092 | 168 578 | 152 789 | 130 722 | 119 106 | 114 449 | 112 022 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 658 | 10 806 | 10 440 | 10 178 | 9 897 | 9 474 | 9 010 | 8 323 |
| Personalkostnader | 1 520 | 1 448 | 1 443 | 1 370 | 1 294 | 1 197 | 1 123 | 1 209 |
| Av- och nedskrivningar | 2 267 | 2 266 | 2 276 | 2 248 | 2 183 | 2 095 | 1 897 | 1 736 |
| Övriga externa kostnader | 3 130 | 3 221 | 3 265 | 3 260 | 3 344 | 2 813 | 2 861 | 3 635 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | −123 | — | −120 | −332 | −220 |
| Rörelseresultat | 4 742 | 3 870 | 3 466 | 3 177 | 3 076 | 3 249 | 2 797 | 1 523 |
| Ränteintäkter | 1 462 | 1 000 | 685 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 929 | 3 573 | 3 391 | 2 042 | 1 801 | 1 679 | 1 640 | 1 584 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 275 | 1 297 | 760 | 1 216 | 1 274 | 1 570 | 1 157 | −60 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 722 | 313 | 0 | 447 | 322 |
| Koncernbidrag | −910 | 1 140 | 2 850 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 485 | 804 | 446 | 464 | 278 | 309 | 331 | −335 |
| Årets resultat | 1 880 | 1 633 | 3 164 | 1 474 | 1 309 | 1 261 | 1 273 | 596 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 154 735 | 147 658 | 144 707 | 110 733 | 110 371 | 111 039 | 109 786 | 105 594 |
| Kortfristiga fordringar | 29 416 | 24 093 | 19 989 | 19 648 | 18 591 | 5 790 | 3 033 | 3 768 |
| Kassa och bank | 8 962 | 10 341 | 3 882 | 22 408 | 1 759 | 2 277 | 1 630 | 2 660 |
| Omsättningstillgångar | 38 378 | 34 434 | 23 871 | 42 056 | 20 350 | 8 067 | 4 663 | 6 428 |
| Summa tillgångar | 193 113 | 182 092 | 168 578 | 152 789 | 130 722 | 119 106 | 114 449 | 112 022 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 12 659 | 10 676 | 7 233 | 8 481 | 7 611 | 6 000 | 4 376 | 3 430 |
| Eget kapital | 39 532 | 30 423 | 28 790 | 28 625 | 27 151 | 25 842 | 24 581 | 23 308 |
| Justerat eget kapital | 39 532 | 30 423 | 28 790 | 28 625 | 32 480 | 25 842 | 24 581 | 23 308 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 711 | 0 | 0 | 0 |
| Avsättningar | 10 786 | 8 425 | 7 621 | 7 175 | 0 | 6 433 | 6 124 | 5 793 |
| Långfristiga skulder | 139 358 | 140 652 | 123 121 | 93 151 | 93 363 | 83 845 | 80 845 | 78 845 |
| Kortfristiga skulder | 3 437 | 2 592 | 9 046 | 23 838 | 3 497 | 2 986 | 2 899 | 4 076 |
| Summa eget kapital och skulder | 193 113 | 182 092 | 168 578 | 152 789 | 130 722 | 119 106 | 114 449 | 112 022 |
| Ställda säkerheter | 140 500 | 140 500 | 140 500 | 93 445 | 93 445 | 83 845 | 80 845 | 78 845 |
| Ansvarsförbindelser | 900 | 900 | 900 | 900 | 900 | 900 | 900 | 900 |
Verksamhet
Mätt mot de 22 046 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Buref Kronoskogen AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 11,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 40,7 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 20,5 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Umeå.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Gustaf Burstedt (f. 1974) Styrelseledamot
- Erika Burstedt (f. 1978) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Jessica Semb (f. 1972) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Burstedt Invest AB (556745-1421) |
|---|---|
| Koncernmoder | Burstedt Invest AB (556745-1421) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2006-06-29 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Kummelvägen 4, 901 37, Umeå Besök: Kummelvägen 4, Umeå |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 090-178817 |