Aktiebolag Ånge
Burak Förvaltning AB
101 sökningar
Omsättning 2025
10,1 mkr
−7,2 %Rörelsemarginal
16,6 %
−8,0 p.e.Soliditet
87,0 %
+7,9 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 10 102 | 10 884 | 10 019 | 6 091 | 1 846 |
| Rörelseresultat | 1 674 | 2 673 | 1 850 | 1 090 | −1 359 |
| Årets resultat | 1 435 | 2 235 | 2 002 | 1 582 | −436 |
| Eget kapital | 7 777 | 6 342 | 4 107 | 2 105 | 523 |
| Balansomslutning | 8 943 | 8 021 | 8 980 | 3 874 | 3 181 |
| Anställda | 0 | 0 | 6 | 4 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 102 | 10 884 | 10 019 | 6 091 | 1 846 |
| Personalkostnader | 3 034 | 2 954 | 2 602 | 1 698 | 1 542 |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 12 | 725 | 819 | 917 |
| Övriga externa kostnader | 2 741 | 3 980 | 3 933 | 2 618 | 1 494 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 641 | −1 265 | −909 | 134 | 748 |
| Rörelseresultat | 1 674 | 2 673 | 1 850 | 1 090 | −1 359 |
| Ränteintäkter | 160 | 222 | 3 | — | — |
| Räntekostnader | 19 | 78 | 56 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 814 | 2 817 | 1 797 | 1 088 | −1 359 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 725 | 795 | 917 |
| Skatt | 379 | 582 | 521 | 301 | −6 |
| Årets resultat | 1 435 | 2 235 | 2 002 | 1 582 | −436 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 36 | 48 | 0 | 725 | 1 676 |
| Kortfristiga fordringar | 6 029 | 6 303 | 7 952 | 136 | 234 |
| Kassa och bank | 2 878 | 1 670 | 1 028 | 3 013 | 1 271 |
| Omsättningstillgångar | 8 907 | 7 973 | 8 980 | 3 149 | 1 505 |
| Summa tillgångar | 8 943 | 8 021 | 8 980 | 3 874 | 3 181 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 6 242 | 4 007 | 2 005 | 423 | 859 |
| Eget kapital | 7 777 | 6 342 | 4 107 | 2 105 | 523 |
| Justerat eget kapital | 7 777 | 6 342 | 4 107 | 2 681 | 1 730 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 725 | 1 520 |
| Långfristiga skulder | 26 | 16 | 3 320 | 255 | 681 |
| Kortfristiga skulder | 1 140 | 1 663 | 1 553 | 789 | 457 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 943 | 8 021 | 8 980 | 3 874 | 3 181 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 8 360 | 8 590 | 8 590 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Burak Förvaltning AB 10,1 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 949 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 16,6 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 87,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 7 procent. Sätet finns i Ånge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning, driva hotell och vand- rarhem samt därmed förenlig veriksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Reza Mohammadi (f. 1968) Styrelseledamot
- Eshak Hamdi (f. 1964) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Johan Engdal (f. 1966) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Boende och Förvaltning i Stockholm AB (559168-0086) |
|---|---|
| Koncernmoder | Boende och Förvaltning i Stockholm AB (559168-0086) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2000-05-25 |
|---|---|
| Bransch | Vandrarhemsverksamhet (SNI 55201) |
| Adress | Högbergsgatan 26, 116 20, Stockholm Besök: Högbergsgatan 26, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |