Aktiebolag Lidköping
Bulkteknik Sweden AB
128 sökningar
Omsättning 2025
130,3 mkr
+12,7 %Rörelsemarginal
14,4 %
−6,1 p.e.Soliditet
42,9 %
−9,1 p.e.Anställda
15
+15,4 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 130 290 | 115 569 | 185 262 | 164 167 | 110 824 | 78 290 | 65 095 | 73 990 |
| Rörelseresultat | 18 826 | 23 699 | 19 531 | 12 209 | 17 749 | 1 595 | 7 138 | 4 021 |
| Årets resultat | 17 580 | 19 713 | 15 643 | 9 375 | 9 799 | 1 558 | 5 667 | 3 298 |
| Eget kapital | 31 890 | 34 309 | 24 596 | 21 953 | 17 578 | 9 679 | 14 121 | 11 954 |
| Balansomslutning | 74 295 | 65 890 | 65 839 | 51 127 | 62 771 | 30 312 | 26 112 | 27 607 |
| Anställda | 15 | 13 | 13 | 12 | 11 | 11 | 11 | 9 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 130 290 | 115 569 | 185 262 | 164 167 | 110 824 | 78 290 | 65 095 | 73 990 |
| Personalkostnader | 21 338 | 12 386 | 11 020 | 10 253 | 8 620 | 8 094 | 7 871 | 6 839 |
| Av- och nedskrivningar | 930 | 894 | 716 | 433 | 308 | 1 797 | 1 795 | 1 982 |
| Övriga externa kostnader | 3 589 | 4 041 | 4 753 | 4 344 | 3 734 | 2 629 | 3 353 | 2 112 |
| Övriga rörelseposter, netto | −85 607 | −74 549 | −149 242 | −136 928 | −80 413 | −64 175 | −44 938 | −59 036 |
| Rörelseresultat | 18 826 | 23 699 | 19 531 | 12 209 | 17 749 | 1 595 | 7 138 | 4 021 |
| Ränteintäkter | 627 | 1 176 | 714 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 14 | 0 | 34 | 380 | 9 | 5 | 5 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 19 439 | 24 875 | 20 268 | 11 829 | 17 741 | 1 589 | 7 134 | 4 021 |
| Bokslutsdispositioner | 2 821 | 22 | −562 | 19 | −3 767 | 415 | 159 | 231 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 490 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 4 680 | 5 184 | 4 063 | 2 472 | 2 685 | 445 | 1 626 | 954 |
| Årets resultat | 17 580 | 19 713 | 15 643 | 9 375 | 9 799 | 1 558 | 5 667 | 3 298 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 601 | 2 370 | 2 996 | 4 461 | 1 234 | 753 | 2 550 | 4 272 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 668 |
| Kortfristiga fordringar | 12 759 | 24 051 | 8 816 | 26 870 | 21 968 | 11 958 | 5 784 | 12 347 |
| Kassa och bank | 59 935 | 39 469 | 54 027 | 19 796 | 39 568 | 17 601 | 17 777 | 10 320 |
| Omsättningstillgångar | 72 695 | 63 520 | 62 844 | 46 665 | 61 536 | 29 559 | 23 562 | 23 336 |
| Summa tillgångar | 74 295 | 65 890 | 65 839 | 51 127 | 62 771 | 30 312 | 26 112 | 27 607 |
| Aktiekapital | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Balanserat resultat | 13 310 | 13 596 | 7 953 | 11 578 | 6 779 | 7 121 | 7 454 | 7 656 |
| Eget kapital | 31 890 | 34 309 | 24 596 | 21 953 | 17 578 | 9 679 | 14 121 | 11 954 |
| Justerat eget kapital | 35 570 | 40 230 | 30 534 | 27 444 | 23 084 | 12 194 | 16 965 | 14 924 |
| Obeskattade reserver | 4 635 | 7 457 | 7 478 | 6 916 | 6 935 | 3 167 | 3 582 | 3 741 |
| Avsättningar | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 587 | 1 750 | 800 | 800 | 500 |
| Kortfristiga skulder | 36 770 | 23 124 | 32 765 | 20 671 | 36 508 | 16 666 | 7 609 | 11 412 |
| Summa eget kapital och skulder | 74 295 | 65 890 | 65 839 | 51 127 | 62 771 | 30 312 | 26 112 | 27 607 |
| Ställda säkerheter | 11 700 | 11 700 | 11 700 | 11 700 | 10 000 | 7 000 | 7 000 | 7 000 |
| Ansvarsförbindelser | 1 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 631 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 8 487 granskade bolag ligger Bulkteknik Sweden AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 130,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 14,4 procent, och soliditeten var god — 42,9 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 13 procent. Bolaget sysselsatte 15 personer och har sitt säte i Lidköping.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsult- och entreprenadverksamhet, inklusive uthyrning, avseende utrustning för bulkmaterial och stålkonstruktioner samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Andreas Andersson (f. 1975) Verkställande direktör
Styrelse
- Klas Persson (f. 1980) Ordförande, Styrelseledamot
- Jonatan Svensson (f. 1986) Styrelseledamot
- Andreas Andersson (f. 1975) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Marina Svensson (f. 1977) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Bulkteknik Invest AB (556853-6576) |
|---|---|
| Koncernmoder | Bulkteknik Invest AB (556853-6576) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-11-13 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122) |
| Adress | Kållandsgatan 20, 531 60, Lidköping Besök: Kållandsgatan 20, Lidköping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |