Aktiebolag Stockholm
Bucca Studio AB
79 sökningar
23,7 mkr
+12,3 %0,8 %
−0,6 p.e.39,6 %
+6,1 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 23 727 | 21 133 | 17 942 | 7 476 | 1 992 |
| Rörelseresultat | 179 | 290 | 2 272 | 694 | 773 |
| Årets resultat | 614 | 115 | 1 325 | 403 | 608 |
| Eget kapital | 2 144 | 1 730 | 2 014 | 877 | 658 |
| Balansomslutning | 5 414 | 5 166 | 4 796 | 3 110 | 1 065 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-01 | 2024-01 | 2023-01 | 2022-01 | 2021-01* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 23 727 | 21 133 | 17 942 | 7 476 | 1 992 |
| Personalkostnader | 1 234 | 1 384 | 901 | 241 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 169 | 287 | 116 | 57 | 4 |
| Övriga externa kostnader | 2 122 | 1 908 | 1 107 | 633 | 72 |
| Övriga rörelseposter, netto | −20 023 | −17 264 | −13 546 | −5 851 | −1 143 |
| Rörelseresultat | 179 | 290 | 2 272 | 694 | 773 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 9 | 1 | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 318 | 290 | 2 282 | 694 | 773 |
| Bokslutsdispositioner | 472 | −108 | −592 | −180 | 0 |
| Skatt | 176 | 67 | 366 | 111 | 165 |
| Årets resultat | 614 | 115 | 1 325 | 403 | 608 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-01 | 2024-01 | 2023-01 | 2022-01 | 2021-01* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 384 | 1 442 | 983 | 407 | 149 |
| Varulager | 237 | 118 | 1 191 | 317 | 7 |
| Kortfristiga fordringar | 2 738 | 3 593 | 838 | 1 166 | 96 |
| Kassa och bank | 1 055 | 13 | 1 784 | 1 220 | 813 |
| Omsättningstillgångar | 4 030 | 3 724 | 3 813 | 2 703 | 916 |
| Summa tillgångar | 5 414 | 5 166 | 4 796 | 3 110 | 1 065 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 480 | 1 565 | 639 | 424 | 0 |
| Eget kapital | 2 144 | 1 730 | 2 014 | 877 | 658 |
| Justerat eget kapital | 2 468 | 2 429 | 2 627 | 1 020 | 658 |
| Obeskattade reserver | 408 | 880 | 772 | 180 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 862 | 2 556 | 2 010 | 2 053 | 407 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 414 | 5 166 | 4 796 | 3 110 | 1 065 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 11 738 granskade bolag ligger Bucca Studio AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 23,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 0,8 procent, och soliditeten var god — 39,6 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 12 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Konsultering inom bygg, projektledning, inköp inom bygg och inredning. Fastighetsutveckling.
Styrelse & ledning
- Christopher Liffner (f. 1991) Ordförande, Styrelseledamot
- Rikard Hällström (f. 1992) Styrelseledamot
- Niklas Larsson (f. 1998) Styrelsesuppleant
- Hampus Olof Mikael Larsson (f. 1991) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-01-22 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121) |
| Adress | Skeppargatan 30, 114 52, Stockholm Besök: Skeppargatan 30, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |