Aktiebolag Härryda
Buarås VVS & Fastighetsservice AB
103 sökningar
Omsättning 2025
2 mkr
+14,2 %Rörelsemarginal
1,4 %
+2,1 p.e.Soliditet
14,1 %
−6,9 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 027 | 1 775 | 1 888 | 2 082 | 1 965 | 1 908 | 1 461 | 1 495 |
| Rörelseresultat | 29 | −11 | −118 | 62 | 22 | 7 | 3 | −64 |
| Årets resultat | 29 | −14 | −120 | 60 | 20 | 3 | 1 | −66 |
| Eget kapital | 117 | 88 | 101 | 221 | 161 | 142 | 138 | 137 |
| Balansomslutning | 828 | 418 | 546 | 533 | 490 | 521 | 477 | 412 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 027 | 1 775 | 1 888 | 2 082 | 1 965 | 1 908 | 1 461 | 1 495 |
| Personalkostnader | 631 | 626 | 627 | 628 | 580 | 529 | 531 | 541 |
| Av- och nedskrivningar | 2 | 10 | 26 | 24 | 9 | 8 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 192 | 216 | 233 | 209 | 215 | 192 | 209 | 244 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 173 | −934 | −1 120 | −1 159 | −1 139 | −1 172 | −718 | −774 |
| Rörelseresultat | 29 | −11 | −118 | 62 | 22 | 7 | 3 | −64 |
| Räntekostnader | 1 | 3 | 2 | 2 | 2 | 4 | 2 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 29 | −14 | −120 | 60 | 20 | 3 | 1 | −66 |
| Årets resultat | 29 | −14 | −120 | 60 | 20 | 3 | 1 | −66 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 | 7 | 69 | 86 | 27 | 35 | 0 | 0 |
| Varulager | 68 | 76 | 69 | 68 | 71 | 164 | 159 | 116 |
| Kortfristiga fordringar | 755 | 335 | 368 | 379 | 274 | 250 | 319 | 284 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 40 | 0 | 119 | 72 | 0 | 12 |
| Omsättningstillgångar | 823 | 411 | 478 | 447 | 463 | 486 | 477 | 412 |
| Summa tillgångar | 828 | 418 | 546 | 533 | 490 | 521 | 477 | 412 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −12 | 2 | 121 | 61 | 41 | 39 | 37 | 103 |
| Eget kapital | 117 | 88 | 101 | 221 | 161 | 142 | 138 | 137 |
| Justerat eget kapital | 117 | 88 | 101 | 221 | 161 | 142 | 138 | 137 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 73 |
| Kortfristiga skulder | 711 | 330 | 445 | 312 | 329 | 379 | 326 | 202 |
| Summa eget kapital och skulder | 828 | 418 | 546 | 533 | 490 | 521 | 477 | 412 |
| Ställda säkerheter | 100 | 100 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 435 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Buarås VVS & Fastighetsservice AB över mittlinjen sett till omsättning, med 2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 1,4 procent, och soliditeten var måttlig — 14,1 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 14 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Härryda.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva VVS och fastighetsservice, bedriva handel med motorfordon och reservdelar samt äga och förvalta fast och lös egendom, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jonas Valberg (f. 1970) Styrelseledamot
- Bo Valberg (f. 1950) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2004-04-28 |
|---|---|
| Bransch | Fastighetsrelaterad stödverksamhet (SNI 81100) |
| Adress | Eskilsbyvägen 85, 438 93, Landvetter Besök: Eskilsbyvägen 85, Landvetter |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-4945990 |