Aktiebolag Härryda 153 sökningar
Buarås Åkeri AB
Vägtransport, godstrafik
431 tkr
−1,4 %34,1 %
+21,7 p.e.56,0 %
+23,0 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 431 | 437 | 509 | 456 | 386 | 449 | 390 | 510 |
| Rörelseresultat | 147 | 54 | 34 | 39 | 12 | 2 | 21 | 22 |
| Årets resultat | 114 | 40 | 22 | 29 | 8 | 0 | 14 | 12 |
| Eget kapital | 206 | 122 | 82 | 150 | 129 | 120 | 140 | 138 |
| Balansomslutning | 368 | 370 | 464 | 585 | 227 | 223 | 228 | 280 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 431 | 437 | 509 | 456 | 386 | 449 | 390 | 510 |
| Personalkostnader | 131 | 213 | 289 | 333 | 295 | 347 | 252 | 354 |
| Av- och nedskrivningar | 72 | 72 | 72 | 24 | 7 | 7 | 7 | 7 |
| Övriga externa kostnader | 43 | 36 | 48 | 27 | 31 | 33 | 31 | 42 |
| Övriga rörelseposter, netto | −38 | −62 | −66 | −33 | −41 | −60 | −79 | −85 |
| Rörelseresultat | 147 | 54 | 34 | 39 | 12 | 2 | 21 | 22 |
| Ränteintäkter | 2 | 2 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 5 | 5 | 6 | 2 | 2 | 2 | 3 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 144 | 51 | 29 | 37 | 11 | 1 | 18 | 17 |
| Skatt | 30 | 11 | 6 | 8 | 3 | 0 | 4 | 5 |
| Årets resultat | 114 | 40 | 22 | 29 | 8 | 0 | 14 | 12 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 119 | 192 | 263 | 335 | 6 | 13 | 20 | 28 |
| Kortfristiga fordringar | 59 | 63 | 71 | 71 | 74 | 75 | 72 | 41 |
| Kassa och bank | 190 | 115 | 130 | 179 | 146 | 135 | 136 | 211 |
| Omsättningstillgångar | 249 | 178 | 201 | 250 | 221 | 210 | 208 | 253 |
| Summa tillgångar | 368 | 370 | 464 | 585 | 227 | 223 | 228 | 280 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 42 | 32 | 10 | 71 | 71 | 70 | 76 | 76 |
| Eget kapital | 206 | 122 | 82 | 150 | 129 | 120 | 140 | 138 |
| Justerat eget kapital | 206 | 122 | 82 | 150 | 129 | 120 | 140 | 138 |
| Långfristiga skulder | 0 | 60 | 150 | 239 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 162 | 188 | 232 | 196 | 98 | 103 | 88 | 142 |
| Summa eget kapital och skulder | 368 | 370 | 464 | 585 | 227 | 223 | 228 | 280 |
Verksamhet
Mätt mot de 10 117 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Buarås Åkeri AB i det nedre skiktet sett till omsättning, med 431 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 34,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 56,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 1 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Härryda.
Bolaget ska bedriva kyltransporter och administrativa tjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Alice Margareta Johansson (f. 1957) Styrelseledamot
- Göran Tommy Eliasson (f. 1956) Styrelsesuppleant
- Stellan Jeanson (f. 1959) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-11-09 |
|---|---|
| Adress | Buarås 130, 438 93, Landvetter Besök: Buarås 130, Landvetter |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |