starkabolag.se

Aktiebolag Partille

BTWM Byggteknik AB

73 sökningar

Omsättning 2026

3,3 mkr

+46,6 %
Rörelsemarginal

7,8 %

+12,1 p.e.
Soliditet

58,5 %

−7,4 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2026-062025-062024-062023-062022-06
Omsättning3 2782 2364 0013 5013 475
Rörelseresultat256−97439307289
Årets resultat202123343241228
Eget kapital463470551401347
Balansomslutning7927141 0651 0741 229
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2026-062025-062024-062023-062022-06
Nettoomsättning3 2782 2364 0013 5013 475
Personalkostnader759748735658592
Övriga externa kostnader287269272214170
Övriga rörelseposter, netto−1 976−1 316−2 555−2 322−2 424
Rörelseresultat256−97439307289
Ränteintäkter101——
Räntekostnader11111
Resultat efter finansiella poster256−98439307288
Bokslutsdispositioner0268000
Skatt5446966760
Årets resultat202123343241228

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2026-062025-062024-062023-062022-06
Kortfristiga fordringar411284432436666
Kassa och bank381430633638563
Omsättningstillgångar7927141 0651 0741 229
Summa tillgångar7927141 0651 0741 229
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat21129715711069
Eget kapital463470551401347
Justerat eget kapital463470764614560
Obeskattade reserver00268268268
Kortfristiga skulder329244246405614
Summa eget kapital och skulder7927141 0651 0741 229

Verksamhet

BTWM Byggteknik AB omsatte 3,3 miljoner kronor räkenskapsåret 2026, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,5 miljoner kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 7,8 procent, och soliditeten var hög — 58,5 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 47 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Partille.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom byggnation, tillbyggnad och renovering av småhus samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är BTWM Byggteknik AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av BTWM Byggteknik AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller BTWM Byggteknik AB (559015-4976)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

BTWM Byggteknik AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2015-05-29
Bransch Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000)
Adress
Björkåsvägen 8, 433 76, Jonsered
Besök: Björkåsvägen 8, Jonsered
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad